Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne AHA dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym podczas pandemii COVID-19

Źródło: Medscape
Autor: Aleksandra Lang |Data: 03.04.2020
 
 
Jakie zmiany w stosowaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny?
W wytycznych czytamy, że osoby cierpiące na nadciśnienie mają zwiększone ryzyko poważnych powikłań po zakażeniu COVID-19. Procent śmiertelności pacjentów z COVID-19, cierpiących na choroby towarzyszący ukazuje to dość jednoznacznie.
Dane z Wuhan wskazują na:

• 10,5% śmiertelności wśród pacjentów ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi,
• 7,3 % śmiertelności dla pacjentów w cukrzycą,
• 6,3 % dla osób z chorobami układu oddechowego,
• 6% dla osób z nadciśnieniem
• 5,6% dla osób cierpiących na nowotwory

W wytycznym czytamy ponadto, że pacjenci nie powinni przerywać terapii inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) czy blokerów receptora angiotensyny (ARB) w przypadku nadciśnienia lub niewydolności serca. Leki te w żadnym stopniu nie zwiększają podatności na zakażenie COVID-19, a są niezbędne do utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, a tym samym zapobiegnięciu zawałowi serca czy udarowi mózgu.

Zalecenia American Heart Association mówią jednocześnie o zachowaniu ostrożności w stosowaniu NLPZ i leków zmniejszających przekrwienie, szczególnie u osób z nadciśnieniem tętniczym. Także osoby, przyjmujące na stałe leki antykoncepcyjne, psychoaktywne, kortykosteroidy, leki immunosupresyjne czy niektóre leki przeciwwirusowe powinny monitorować ciśnienie krwi.

W wytycznych czytamy także o ograniczeniu spożywania alkoholu i kofeiny. Powinno się zrezygnować z zażywania niektórych ziołowych suplementów diety. Te zawierający np. lukrecję wpływają na podnoszenie ciśnienia krwi.

Angiotensyny pod lupą
Kontrowersje dotyczące stosowania inhibitorów ACE i ARB pojawiły się po odkryciu, że wirus COVID -19 wiąże się z receptorem ACE-2 w celu uzyskania dostępu do komórek. Badania na zwierzętach pokazały, że inhibitory ACE i ARB mogą zwiększać ekspresję ACE-2, a tym samym podatność na wirusa.
Inne dane pokazują natomiast, że zmniejszając poziom angiotensyny 2, leki te mogą chronić przed uszkodzeniem płuc u pacjentów z COVID -19.

Coraz więcej komentarzy wskazuje jednak na korzyści związane z przyjmowaniem inhibitorów ACE i ARB, a większość kardiologów zaleca kontynuowanie terapii pacjentów kardiologiczny.

30 marca Mayo Clinic Proceeding opublikował raport, wydany przez włoskie ministerstwo zdrowia, mówiący, że najczęstszym schorzeniem współistniejącym w grupie 481 pacjentów, którzy zmarli z powodu COVID -19, było:
• nadciśnienie – 74%
• cukrzyca – 34%
• kardiopatia niedokrwienna – 30%
• migotanie przedsionków – 20%


Biorąc pod uwagę, ze średnia wieku zmarłych to 78 lat, autorzy raportu, kierowani przez doktora Fabiana Sanchisa-Gomora z uniwersytetu w Walencji i Stanford Univerity, stwierdzili, że choroby sercowo -naczyniowe nasilają się wraz z wiekiem pacjenta, dlatego te dwa faktory łączą się z sobą.

Chociaż istnieją kontrowersje dotyczące roli blokowania RAS w przebiegu COVID -19, nie ma twardych dowodów na zasadność odstawienia inhibitorów ACE lub ARB. Badania przedkliniczne sugerują, że blokada RAS może osłabiać postęp COVID-19 i zanim wydane zostaną nowe zalecenia dla pacjentów kardiologicznych, nie jest zalecania zmiana dotychczasowej terapii.


Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe