"Priorytety 2016": od wizji systemu za 15 lat do aktualnie gorących tematów w ochronie zdrowia

Udostępnij:
Pięć paneli dyskusyjnych - w sumie trwających ponad sześć godzin - podczas których przedstawiciele resortu zdrowia i kilkudziesięciu ekspertów będzie rozmawiać o kluczowych sprawach dla systemu ochrony zdrowia. Konferencja "Priorytety w ochronie zdrowia 2016" odbędzie się 13 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie.
"Priorytety 2016" rozpoczną się o godzinie 9.30 panelem "Wizja systemu: perspektywa za 5, 10 i 15 lat". Moderatorem ponad godzinnej dyskusji będzie Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC i wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, a także Janusz Michalak, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia” i prezes zarządu wydawnictwa Termedia.

Do uczestnictwa w dyskusji zaproszono Andrzeja Sośnierza, byłego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzeja Wojtyłę, senatora Prawa i Sprawiedliwości i byłego ministra zdrowia, Marka Balickiego, byłego ministra zdrowia i byłego dyrektora Szpitala Wolskiego w Warszawie, a także Leszka Sikorskiego, który również jest byłym ministrem zdrowia i jednocześnie byłym dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Termedia poprosiła o uczestnictwo również Konstantego Radziwiłła, ministra zdrowia.

Podczas rozmowy paneliści będą rozmawiać na temat opracowania ponadpartyjnej, długofalowej wizji i strategii działań dla ochrony zdrowia. Uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie powinno być finansowanie systemu i w jakich proporcjach dopuszczalne jest wykorzystanie funduszy niepublicznych.

Kolejne panele tematyczne to "Przyszłość lekarza rodzinnego, POZ i AOS: Co zrobić, żeby lekarz POZ stał się rzeczywistym fundamentem systemu?" i "Skoordynowana opieka zdrowotna lekiem na całe zło?".

Część konferencji poświęcona m.in. o przyszłości lekarzy rodzinny zacznie się o godzinie 10.45. Tę debatę poprowadzi Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Dyrektor - wspólnie z zaproszonymi: Bożeną Janicką, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, Jackiem Krajewskim, prezesem Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Agnieszką Mastalerz-Migas, wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i redaktor naczelną czasopisma „Lekarz POZ”, Jarosławem Drobnikiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a także wiceministrem Jarosławem Pinkasem - zastanowi się, skąd "wziąć" odpowiednią liczbę lekarzy rodzinnych oraz jak powinni być wynagradzani i motywowani lekarze POZ.

Panel poświęcony skoordynowanej opiece zdrowotnej - moderowany przez Jarosława J. Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali, gubernatora Europejskiej Federacji Szpitali HOPE i przewodniczącego Rady Naukowej „Menedżera Zdrowia” - rozpocznie się o 11.45, a zakończy o godzinie 13.15.

W dyskusji uczestniczyć będą: Paweł Buszman, prezes zarządu i były przewodniczący rady nadzorczej Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, konsultant medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX MED, Małgorzata Majer, prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, prezesa zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Brzezinach.

Paneliści postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak rozumiemy skoordynowaną opiekę medyczną, kto ma organizować skoordynowaną opiekę medyczną i jaka powinna być współpraca różnych podmiotów: szpitali, AOS, POZ, sektora publicznego i prywatnego, medycyny ogólnej i specjalistycznej.

Organizatorzy poprosili o udział w rozmowie na temat skoordynowanej opieki dwóch wiceministrów: Piotra Warczyńskiego i Marka Tombarkiewicza.

Dwie ostatnie sesje poprowadzi Grzegorz Ziemniak, wiceprezes zarządu Instytutu Zdrowia i Demokracji. Pierwsza z nich nosi tytuł "Publiczni – prywatni: jakość czy przynależność?". Dyskusja na ten temat rozpocznie się o godzinie 13.45.

Uczestnicy tej części to: Anna Rulkiewicz, prezes grupy LUX MED, Barbara Kopeć, wiceprezes zarządu Diagnostyki, Marek Szulwiński, prezes zarządu Grupy Nowy Szpital, Robert Mołdach, członek Rady ds. Taryfikacji działającej przy prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i jednocześnie doradca prezydenta Pracodawców RP, a także Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. W gronie dyskutantów prawdopodobnie znajdzie się również wiceminister Jarosław Pinkas.

Moderator sesji chce porozmawiać na temat tego, w jakim zakresie jakość będzie wyróżnikiem i wskazaniem do kontraktowania, a także czy państwo powinno bać się inwestycji prywatnych. Poruszona zostanie ponadto kwestia map zdrowotnych i oceny jakości świadczeń.

Panel pod tytułem "System ochrony zdrowia: gorące tematy" rozpocznie się o godzinie 15.

Zaproszenie do udział w rozmowie zostali: Krzysztof Kusza, krajowy konsultant ds. anestezjologii i intensywnej terapii, Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, a także wiceminister Piotr Gryza.

Ostatni panel na "Priorytetach" zakończy się o godzinie 16. O 17 rozpoczyna się uroczysta Gala, podczas której wręczone zostaną nagrody laureatom konkursu "Sukces Roku 2015 w Ochronie Zdrowia Liderzy Medycyny".

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnej konferencji "Priorytety w ochronie zdrowia 2016". Chętni do uczestnictwa w konferencji mogą rejestrować się na stronie: "Zgłoszenie osobiste"

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: "Priorytety 2016"

Uwaga: Paneliści w trakcie potwierdzania. Proponowane tematy mogą ulec zmianie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.