en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Aktywność fizyczna personelu pielęgniarskiego województwa zachodniopomorskiego

Marzanna Stanisławska
1
,
Anna Napora-Tytoń
1
,
Sylwia Wieder-Huszla
1
,
Jolanta Tuszyńska-Stasiak
1
,
Małgorzata Starczewska
1
,
Anna Śmigielska
,
Anna Jurczak
1

1.
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Aktywność fizyczna stanowiąca element zdrowego stylu życia jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia, długowieczności i dobrego samopoczucia.
Cel pracy. Analiza aktywności fizycznej na przykładzie grupy zawodowej pielęgniarek z uwzględnieniem czynników, takich jak: wiek, wykształcenie, stan cywilny, tryb pracy, forma zatrudnienia, liczba miejsc zatrudnienia, miejsce oraz stanowisko pracy.
Materiał i metody. Badaniami objęto 211 przypadkowo wybranych pielęgniarek i pielęgniarzy pracujących w województwie zachodniopomorskim. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety, który składał się z dwóch części. Pierwszą część stanowił autorski kwestionariusz ankiety zawierający 19 pytań, natomiast drugą Międzynarodowy Kwestionariusz Aktywności Fizycznej w wersji krótkiej. Badania przeprowadzono w miesiącach listopad i grudzień 2015 roku.
Wyniki. Większość badanych pielęgniarek (86,3%) prezentuje wysoki poziom aktywności fizycznej, 12,8% wykazało wystarczający poziom aktywności fizycznej, a tylko 0,9% niski. Ogólny poziom aktywności fizycznej pielęgniarek wynosił 3707,12 MET. Wykazano zależność, że im starszy wiek, tym niższy poziom aktywności fizycznej. Personel z wykształceniem magisterskim charakteryzował się niższą ogólną aktywnością fizyczną niż osoby z wykształceniem wyższym licencjackim. Osoby stanu wolnego cechowały się wyższą ogólną aktywnością fizyczną niż osoby będące w związku małżeńskim, owdowiałe i rozwiedzione. Wysiłek intensywny i umiarkowany był istotnie statystycznie wyższy u osób pracujących w systemie dwuzmianowym. Aktywność fizyczna nie zależała istotnie od formy zatrudnienia.
Wnioski. 1. Większość badanych pielęgniarek prezentuje wysoki poziom aktywności fizycznej, co może świadczyć o prawidłowych zachowaniach zdrowotnych. 2. Wiek wpływa na poziom aktywności fizycznej, wraz z wiekiem obserwuje się jej spadek. 3. Czynniki socjodemograficzne, takie jak: wykształcenie i stan cywilny badanego personelu istotnie wpływają na ogólną aktywność fizyczną. 4. Forma zatrudnienia badanych pielęgniarek nie wpływała na poziom ich aktywności fizycznej. Czynnikiem oddziaływującym na zachowania zdrowotne w tym zakresie jest praca w systemie dwuzmianowym.

słowa kluczowe:

aktywność fizyczna; pielęgniarki

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.