Andrzej Mądrala: Konieczne jest definitywne odpolitycznienie ochrony zdrowia

Udostępnij:
Wiceprezydent Pracodawców RP powiedział "Menedżerowi Zdrowia" o swojej wizji systemu ochrony zdrowia. - Kluczem do sukcesu jest porozumienie ponad podziałami, czyli definitywne odpolitycznienie ochrony zdrowia. Musimy w końcu zacząć rozmawiać o faktach i o liczbach - przyznał. O przyszłości służby zdrowia będzie mowa także podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość", która odbędzie się w październiku w Warszawie.
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP:
- Jaką decydenci powinni mieć wizję, żeby za 5, 10 i 15 lat system był wydolny, funkcjonował
bez kłopotów, a wszyscy jego uczestnicy byli zadowoleni? Nie ma na świecie systemu ochrony zdrowia, który byłby w pełni wydolny i satysfakcjonujący zarówno dla pacjentów, jak i pozostałych uczestników systemu opieki zdrowotnej.

Są systemy dobrze finansowane, ale ze słabą dostępnością, są średnio finansowane, ale z relatywnie dobrą dostępnością. Wydaje się, że kluczem do sukcesu jest długofalowe planowanie i porozumienie ponad podziałami – czyli definitywne odpolitycznienie ochrony zdrowia. Uważam, że musimy zacząć rozmawiać o faktach i o liczbach jako przesłankach do podejmowania właściwych decyzji. Na zmiany natomiast należy patrzeć przez pryzmat jakości widzianej oczami finalnego beneficjenta, czyli pacjenta.
Jeśli miałbym sformułować rekomendacje dla decydentów, to proponuję, aby powołali apolityczny instytut, który zajmowałby się monitorowaniem funkcjonowania ochrony zdrowia, przygotowywał analizy, ale także wyciągał z nich wnioski i opracowywał rekomendacje. Na tej podstawie powinno się opracować mapę zmian w ochronie zdrowia na najbliższe 15 lat oraz poddać ją maksymalnie otwartej dyskusji publicznej. Miałaby ona przede wszystkim walor edukacyjny dla społeczeństwa, bo dzisiaj niewiele osób wie, ile płaci na zdrowie, jakie koszty generuje pacjent ani dlaczego kolejka do świadczeń zdrowotnych jest taka długa. Ostatnim elementem musi być ciągła ewaluacja wprowadzanych zmian, tak aby na bieżąco wprowadzać korekty usprawniające system. Na pewno potrzebna jest zmiana nastawienia decydentów do ochrony zdrowia – powinna się ona stać priorytetem, należy ją uznać za inwestycję w zdrowie obywateli, a nie koszt budżetu państwa. Wydaje się to proste, a jednak od lat nic w tym zakresie nie udaje się nam zrobić.

Więcej o konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość" na stronie internetowej: www.termedia.pl/Konferencje_Wizja zdrowia. Wydarzenie odbędzie się 3 października, w Warszawie.

Przeczytaj także: "Nowa wizja polskiego systemu ochrony zdrowia czy kwadratura koła?" i "Wizja w ochronie zdrowa? Nie ma, ale... powstanie. Podczas konferencji "Wizja zdrowia – diagnoza i przyszłość".