Bodnar: Określmy maksymalny czas pracy w danym okresie rozliczeniowym, bez względu na formę prawną

Udostępnij:
Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do ministra zdrowia w sprawie norm czasu pracy personelu medycznego. Bodnar przypomina, że lekarze wykonują zawód nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale też w oparciu o umowy cywilne i indywidualną praktykę.
Rzecznik w piśmie do ministra wyjaśnia, że, ze względu na powszechną wieloetatowość i łączenie etatu z umowami cywilnymi u pracujących medyków, zasadne jest określenie maksymalnych norm czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, bez względu na formę prawną jej świadczenia.

- Na szczególnie trudną sytuację lekarzy pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych i centrach urazowych. To miejsca, gdzie ustalenie maksymalnych norm czasu pracy mogłoby wpłynąć na bezpieczeństwo pacjentów i lekarzy - zwraca uwagę Bodnar.

Rzecznik poparł również postulaty Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie nadmiernego wykorzystywania klauzuli „opt-out” w celu zapewnienia obsady lekarskiej na nocnych dyżurach.

- Korzystanie z tej klauzuli pozwala lekarzowi na świadczenie pracy w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. RPO podkreślił, że wieloletnie nawarstwianie się przekroczeń tygodniowych norm czasu pracy negatywnie wpływa na stan zdrowia dyżurujących lekarzy - przyznał rzecznik i zwrócił się do ministra o wskazanie, jakie działania podejmuje w celu zmiany istniejących regulacji.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.