Specjalizacje, Kategorie, Działy
KPRM

Celem jest stworzenie punktu szczepień w każdej gminie

Udostępnij:
– Zakończył się nabór placówek medycznych do Narodowego Programu Szczepień. Zgłosiło się 8319 zespołów. Zgodnie z założeniami, możliwe będzie wykonywanie 3,4 mln szczepień miesięcznie – przekazał Michał Dworczyk, szef KPRM, podczas konferencji prasowej.
Szef KPRM zaznaczył, że teraz wszystkie zgłoszenia są analizowane. – Sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Naszym celem jest stworzenie punktu szczepień w każdej gminie. W dużych miastach nie będzie problemu, tam tych zespołów zgłosiło się bardzo dużo – powiedział Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 grudnia.

Dodał, że rząd 15 lub 16 grudnia przedstawi wstępną mapę punktów szczepień, która będzie modyfikowana w zależności od potrzeb. Znajdą się na niej również szpitale tymczasowe, gdzie także powstaną punkty szczepień masowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepionki otrzyma personel medyczny, pacjenci i personel ośrodków opieki długoterminowej oraz służby mundurowe.

– Punkty szczepień będą w szpitalach węzłowych. Jednostki te mają doświadczenie w organizowaniu ruchu pacjentów covidowych i zapewnieniu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Tych szpitali jest 508 i one mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od wszystkich podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić swój personel – powiedział Adam Niedzielski.

Drugi rodzaj to szpitale pediatryczne i onkologiczne, które będą szczepiły tylko swój personel. Te placówki również muszą zgłosić osoby chętne do szczepienia w specjalnym formularzu, który został już do nich wysłany.

Minister zdrowia podziękował też za dyskusję nad projektem Narodowego Programu Szczepień, którego konsultacje publiczne zakończyły się w sobotę o godz. 10. Przyznał, że zgłoszono dużo uwag, ale jego zdaniem to świadczy o zaangażowaniu środowiska medycznego w NPS. Najwięcej pytań dotyczyło bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych, a także rejestru szczepionek i kodów QR nadawanych osobom zaszczepionym. Wątpliwości budziły też kwestie związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi oraz z funduszem dla poszkodowanych. W trakcie konsultacji do KPRM i Ministerstwa Zdrowia wypłynęło w sumie 2273 zgłoszeń.

– Rozmowy nad projektem Narodowego Programu Szczepień były bardzo konstruktywne. Naszym wspólnym interesem jest, by ten program został zrealizowany jak najszybciej, jak najskuteczniej i w sposób najbardziej komfortowy dla obywateli. W kilku kwestiach, dotyczących przede wszystkim organizacji punktów szczepień, przychyliliśmy się do zgłaszanych wniosków świadczeniodawców POZ. Myślę, że dzięki temu blisko 70 proc. punktów sczepień zostało zgłoszonych właśnie przez podstawową opiekę zdrowotną. To gwarancja, że punkty szczepień będą możliwe blisko pacjenta – przyznał Adam Niedzielski.

Michał Dworczyk zapowiedział, że 14 grudnia Narodowy Program Szczepień ma być już poprawiony i przygotowany do zaprezentowania na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. – Bardzo chciałbym podziękować samorządowcom, lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom i ekspertom, którzy poświęcili czas, żeby się z nami spotkać, a także w formie wirtualnej dyskutować i przedstawiać uwagi – oświadczył Dworczyk.

Zgodnie z zapowiedziami rządu w połowie grudnia wystartują infolinia i strona internetowa poświęcone szczepieniom przeciwko COVID-19. A na drugą połowę miesiąca zaplanowano dużą kampanię informacyjną i profrekwencyjną.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.