Donald Trump zapowiedział odwołanie Obamacare. Co poza tym planuje prezydent-elekt?

Udostępnij:
- Kiedy wygramy wybory do Białego Domu i do Kongresu, będziemy mogli natychmiast odwołać Obamacare. Zrobimy to bardzo szybko - powiedział Donald Trump na początku listopada. Trump w środę (9 listopada) wygrał wybory i będzie czterdziestym piątym prezydentem USA.
Na spotkaniu z wyborcami w Valley Forge kandydat republikanów wykorzystał zapowiedź rządu, że od przyszłego roku składki na ubezpieczenia zdrowotne proponowane w ramach reformy, zwanej Obamacare, podrożeją średnio o 24 procent i zapowiedział odwołanie Obamacare. O zapowiedziach Trumpa poinformował na początku listopada "TVN24.pl".

- Prezydent ogłosił dwucyfrową podwyżkę składek ubezpieczeniowych. Ludzie w całym kraju są zdruzgotani. W wielu regionach miesięczny koszt ubezpieczenia przewyższa miesięczne spłaty kredytu hipotecznego. Młodzi Amerykanie z pokolenia Millenials będą całkowicie zrujnowani - stwierdził Donald Trump.

Według Obamacare wszyscy mieszkańcy USA muszą się ubezpieczyć. Większości Amerykanów ubezpieczenie zapewniają pracodawcy, jednak osoby bezrobotne i pracujące na własny rachunek muszą wykupić polisy na prywatnym rynku. Tylko osoby o niższych dochodach mogą liczyć na subwencje państwa w formie ulg podatkowych.

Firmy ubezpieczeniowe od kilku lat podwyższają koszty swoich planów, żeby pokryć straty z powodu wynikającego z Obamacare nakazu ubezpieczenia wszystkich, w tym osób wysokiego ryzyka, czyli chorych na rozmaite przewlekłe choroby. Straty te miały być zrekompensowane dzięki pozyskaniu nowych klientów, ale okazało się, że wielu Amerykanów, zwłaszcza młodych, woli płacić kary, zamiast wykupywać astronomicznie drogie polisy. W tym roku stało się oczywiste, że nowy system jest niewydolny.

- Trzy wielkie firmy ubezpieczeniowe niemal całkowicie wycofały się z Obamacare. W 2017 roku "Aetna" będzie oferować polisy tylko w czterech stanach, "UnitedHealth" w trzech, a "Humana" w 11. Wszystkie twierdzą, że poniosły wielomilionowe straty, bo nowi klienci – często podupadli na zdrowiu już na starcie, czyli kiedy aplikowali o polisę – znacznie podnieśli łączne koszty leczenia pacjentów - poinformowała "Wyborcza.pl".

- Obama mówił, że jeśli odpowiada wam obecny plan ubezpieczeniowy i lekarz, z którego usług korzystacie, będziecie mogli zachować ten plan i tego samego lekarza. Okazało się to kłamstwem stulecia! [...] Obamacare oznacza wyższe ceny, mniejszy zasięg refundowanych usług i gorszą ich jakość - powiedział Trump.

Co poza likwidacją Obamacare?

Trump chce również promować ubezpieczenia zdrowotne wśród młodych i zdrowych. Zachęcić ma ich umożliwienie pełnego odliczenia składek od podatku. Trump planuje też usunięcie barier dla zagranicznych firm farmaceutycznych, które chciałyby sprzedawać swoje leki w USA.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.