Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Im wcześniejsza menopauza, tym większe ryzyko wczesnej demencji

Udostępnij:
Wczesna menopauza jest powiązana z ryzykiem wystąpienia wczesnej demencji starczej lub wcześniejszego początku demencji – takie są konkluzje badań przeprowadzonych przez naukowców chińskich.
Zespół naukowców z chińskiego Shandong University w Jinan, kierowany przez dr med. Wenting Hao, zaprezentował na konferencji Epidemiology, Prevention, Lifestyle & Cardiometabolic Health (EPI|Lifestyle) 2022 zorganizowanej przez American Heart Association wyniki badań danych z UK Biobank, pochodzących od 153 291 kobiet. Kiedy znalazły się w programie UK Biobank, były one w wieku powyżej 60 lat.

Wiek menopauzalny podzielono w badaniu na przedwczesny (poniżej 40 lat), wczesny (40–44 lata), typowy (45–51 lat), późny (52–55 lat) i bardzo późny (powyżej 55 lat). Jak stwierdzono w trakcie analizy danych, kobiety, które weszły w menopauzę w wieku przedwczesnym i wczesnym, w porównaniu z kobietami, u których rozpoczęła się ona w wieku około 50 lat, miały o 35 proc. zwiększone ryzyko wystąpienia lub pojawienia się sygnałów demencji w wieku wczesnym – przed 65. rokiem życia. Z kolei kobiety, które weszły w menopauzę późno (powyżej 52 lat), miały takie samo ryzyko wystąpienia demencji jak kobiety z grupy wiekowej z początkami menopauzy w okresie 50–51 lat.

Jak zauważają badacze, wczesny początek demencji może mieć co najmniej dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest spadek poziomu estrogenu. Estradiol ma bowiem wiodącą rolę we wspieraniu neurologicznych funkcji organizmu, stąd jego redukcja w okresie menopauzy może nasilać zmiany w mózgu związane z neurodegeneracją i przyspieszać postęp demencji. Jak zauważyli badacze, długotrwały brak estrogenu nasila stres oksydacyjny, co może przyspieszać starzenie się mózgu i prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych. Drugą przyczyną może być styl życia, często przyspieszający menopauzę.

Co ciekawe, wnioski z badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia badań Kaiser Permanente, według których kobiety, które weszły w menopauzę przed 45. rokiem życia, były obarczone wyższym o 28 proc. ryzykiem początków demencji w stosunkowo wczesnym wieku nieprzekraczającym 65 lat, w stosunku do kobiet, u których menopauza zaczęła się po 45. roku życia.

Opracowanie: Marek Meissner
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.