Kompetencje ratownika pozwalają mu na udzielanie pomocy bez względu na miejsce zatrudnienia

Udostępnij:
Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych skomentowała coś, co wywołuje spór na linii pielęgniarki-ratownicy medyczni. Mowa o projekcie rozporządzenia w sprawie kompetencji tych drugich. Przewodnicząca stwierdziła, że ograniczanie ratowników to ograniczenie dostępu do pomocy pacjentowi.
Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych, o projekcie rozporządzenia mówi: - Chcę zauważyć, że nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z uaktualnieniem rozporządzenia dotyczącego medycznych czynności ratunkowych wykonywanych przez ratownika medycznego, była konieczna do przeprowadzenia i długo wyczekiwana przez środowisko. Wcześniejsze rozporządzenie (z dnia 29 grudnia 2006 roku) było aktem prawnym opracowanym na samym początku tworzenia systemu państwowego ratownictwo medyczne w Polsce. Po prawie 10 latach funkcjonowania tego systemu jego ewaluacja pokazała konieczność poszerzenia uprawnień ratownika medycznego w systemie PRM i nie tylko. Podstawowym założeniem nowelizacji ustawy o PRM, w zakresie rozszerzenia uprawnień wykonywania zawodu ratownika medycznego jest umożliwienie udzielania świadczeń z zakresu ratowania zdrowia i życia ludzkiego poza systemem PRM.

- Do tej pory ratownicy medyczni zatrudniani np. w GOPR-ze, TOPR-ze czy SAR-ze czy służbach podlegających Ministrowi Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie mogli wykorzystywać w pełni swoich uprawnień zdobytych w toku kształcenia. Również warto zauważyć, że wiedza i umiejętności ratownika medycznego dotyczące postępowania w nagłych stanach zagrożenia życia może być wykorzystana w podmiotach leczniczych chociażby w ramach tzw. MET (Medical Emergency Team; wewnątrz szpitalny zespół resuscytacyjny) lub RRT (Rapid Response Team; zespół szybkiego reagowania), których tworzenie w podmiotach leczniczych zalecają najnowsze wytyczne resuscytacji krążeniowo-oddechowej wydane w 2015 roku.

- Zakres umiejętności ratownika medycznego ujęty w procedowanym rozporządzeniu zazębia się z świadczeniami udzielanymi przez pielęgniarkę i położną, lecz nie pokrywa w całości. Ratownicy medyczni nie będą mogli w myśl rozporządzenia wykonywać czynności typowo pielęgnacyjnych (takich jak np. toaleta drzewa oskrzelowego czy pielęgnacja ran przewlekłych).

- Reasumując: z uwagi na odmienny zakres kompetencji ratownika medycznego, jak i ogrom potrzeb uzupełnienia kadry pielęgniarskiej w systemie ochrony zdrowia w Polsce, nie jest możliwe zastąpienie pielęgniarki ratownikiem medycznym. Jednak zdecydowanie należy podkreślić, że kompetencje ratownika medycznego pozwalają na udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu ratowania życia i zdrowia ludzkiego bez względu na miejsce zatrudnienia, a ograniczanie realizowania tych świadczeń, tylko do systemu państwowego ratownictwa medycznego jest przede wszystkim ograniczeniem dostępu dla takich usług pacjentowi.

- W rozporządzeniu (załącznik nr 1) określono szerszy zakres medycznych czynności ratunkowych oraz przedstawiono dłuższą listę leków. Mając na uwadze 10 lat funkcjonowania systemu należało dokonać zmian w tym zakresie. Ostateczna lista medycznych czynności ratunkowych, jak i listy leków znana będzie po zakończeniu prac nad rozporządzeniem, które aktualnie znajduje się w konsultacjach zewnętrznych.

Jeśli jesteś pielęgniarką lub ratownikiem medycznych i chcesz wyrazić swoją opinię na wyżej opisany temat, to napisz o tym na adres: k.lurka@termedia.pl.

Przeczytaj również inne komentarze przedstawicieli pielęgniarek i ratowników medycznych: "Dobre rozwiązanie" kontra "Chcą nas bezprawnie zastąpić", a także wcześniejsze teksty na temat ratowników: "Nie będzie 100 milionów złotych dla ratowników!", "Dobre posunięcie" kontra "Zastąpienie żołnierza artyleryjskiego marynarzem" i "Ratownicza rewolucja, czyli przełamanie impasu czy nowe problemy?"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.