Specjalizacje, Kategorie, Działy

Korzystne efekty stosowania litu u pacjentki z ChAD i łuszczycą

Udostępnij:
Lit jest lekiem stosowanym z wyboru w chorobie afektywnej dwubiegunowej (ChAD), jednak łuszczyca stanowi względne przeciwwskazanie do jego przyjmowania. W „Farmakoterapii w Psychiatrii i Neurologii” opublikowano opis przypadku pacjentki, u której po terapii litem uzyskano remisję ChAD oraz redukcję objawów łuszczycy.
Niektóre leki mogą mieć istotny wpływ na przebieg zmian łuszczycowych. Należą do nich m.in. lit, leki β-adrenolityczne, leki przeciwmalaryczne (chlorochina). Mogą one pogorszyć przebieg łuszczycy, nasilając istniejące już zmiany i powodując powstawanie nowych. Mogą też wywołać objawy łuszczycy de novo u pacjenta nigdy nieleczonego z tego powodu. Lit jest lekiem normotymicznym stosowanym z wyboru w profilaktyce nawrotów epizodów maniakalnych i depresyjnych w ChAD. Lek ten ma działanie immunomodulacyjne. Łuszczyca stanowi względne przeciwwskazanie do stosowania litu.

W artykule opublikowanym w „Farmakoterapii w Psychiatrii i Neurologii” przedstawiono przypadek pacjentki leczonej od 2012 r. z powodu ChAD oraz łuszczycy, której objawy po raz pierwszy pojawiły się w trakcie zespołu depresyjnego. Mimo intensywnego leczenia farmakologicznego w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych nie udało się uzyskać istotnej poprawy w zakresie ChAD. Wobec tego, że dotychczasowe leczenie nie było skuteczne, a łuszczyca stanowi względne przeciwwskazanie do stosowania litu, założono, że korzyści odniesione ze stabilizacji stanu psychicznego będą przeważały nad ryzykiem zaostrzenia łuszczycy, i po uprzednich badaniach (EKG, poziom hormonów tarczycy) w 2017 r. wprowadzono sole litu, a następnie stopniowo zwiększono dawkę dobową do 1000 mg. Po zastosowaniu litu uzyskano remisję ChAD oraz redukcję objawów łuszczycy, utrzymujące się do momentu publikacji pracy (2021 r.).

Remisja ChAD pod wpływem litu może świadczyć o tym, że pacjentka należy do grupy tzw. excellent lithium responders, czyli osób, u których efekty leczenia litem są bardzo dobre. W prezentowanym przypadku zaobserwowano ustąpienie zmian łuszczycowych pomimo zastosowania terapii litem. Spostrzeżenie to należy traktować z ostrożnością, gdyż nie można wykluczyć chociażby samoistnej poprawy, a chora wymaga dalszej obserwacji.

Ze względu na brak innych doniesień o korzystnym działaniu litu u pacjentów ze współistniejącą ChAD i łuszczycą należy podkreślić, że pozytywny wpływ litu na przebieg obu chorób u pacjentki jest hipotezą, którą należy wnikliwie badać i analizować w zależności od wyników dalszej obserwacji.


Pełna treść artykułu: Przemysław Filipiak, Anna Jaskóła, Karolina Gattner. Beneficial effect of lithium in female patient with bipolar affective illness and psoriasis. Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii 2021; 37 (2): 165-171.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.