Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mutacja koronawirusa powoduje łagodniejszy przebieg COVID-19

Udostępnij:
Naukowcy z Singapuru dowodzą, że SARS-CoV-2 mutuje. Badania te po raz pierwszy dostarczają przekonujących danych, że zmieniony koronawirus oznaczony symbolem D614G wpływa na przebieg choroby u zakażonych pacjentów – powoduje łagodniejszą postać COVID-19.
Badania nad mutacją SARS-CoV-2 prowadzili specjaliści z kilku ośrodków w Singapurze, takich jak Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych (NCID) oraz Uniwersytetu Medycznego Duke-NUS. Dotyczą patogenu, który najprawdopodobniej wywodzi się z prowincji Wuhan w Chinach, gdzie w grudniu 2019 r. wybuchła pandemia. Odkryto go u osób, które były zakażone od stycznia do marca 2020 r.

– Badanie to po raz pierwszy dostarcza przekonujących danych pokazujących, że mutacja w koronawirusie SARS-CoV-2 wpływa na przebieg choroby u zakażonych pacjentów. Wywołany tą mutacją COVID-19 ma łagodniejszy przebieg i lepsze rokowania, gdyż chorzy mają większe nasycenie krwi tlenem oraz rzadziej wymagają pobytu na oddziale intensywnej terapii – przekonuje dr Gavin Smith z Uniwersytetu Medycznego Duke-NUS na łamach „Lancet”.

Natomiast prezes elekt Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych prof. Paul Tambyah powiedział „Reutersowi", że od kilku miesięcy w Europie, Ameryce Północnej oraz w niektórych regionach Azji coraz częściej wykrywany jest zmutowany koronawirus, który łatwiej się rozprzestrzenia, ale jest mniej zabójczy. Zawiera on mutacją D614G i wszędzie tam gdzie jest go więcej, spada też śmiertelność z powodu COVID-19.

Specjalista jest konsultantem na Uniwersytecie Singapurskim. Wyjaśnia, że w interesie patogenów jest, żeby zakażać jak najwięcej ludzi, ale ich nie zabijać, bo są dla niego gospodarzem i schronieniem.

Mutację oznaczoną symbolem D614G zidentyfikowano w lutym 2020 r., od tego czasu zaczętą ją coraz częściej wykrywać w Europie i obu Amerykach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.