eISSN: 2084-9850
ISSN: 1897-3116
Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne/Surgical and Vascular Nursing
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2017
vol. 11
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Nietrzymanie moczu u kobiet a jakość związku z partnerem

Beata Pilarska
,
Roman Ossowski
,
Maria Szewczyk
,
Piotr Jarzemski

Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2017; 11 (3): 101-108
Data publikacji online: 2017/12/07
Plik artykułu:
- Nietrzymanie moczu.pdf  [0.08 MB]
Pobierz cytowanie
 
 

Wstęp

Nietrzymanie moczu (NM) jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości u kobiet. Jest to poważny problem zdrowotny nie tylko z powodu powszechności zjawiska (17–60% populacji skarży się na dolegliwości związane z popuszczaniem moczu), ale także z powodu charakteru objawów i ich uciążliwości. Problemy z kontynencją dotykają intymnej sfery kobiecości, są sekretem wywołującym wstyd i zażenowanie, a w konsekwencji wyraźnie obniżającym jakość życia. Brak kontroli nad własnym pęcherzem wywołuje frustrację, niepokój i depresję [1–4]. Prowadzi do wycofania się z aktywnego życia, reorganizacji pełnionych ról społecznych, zmiany planów zawodowych, czasami rezygnacji z pracy lub konieczności przejścia na rentę [5]. Kobiety nierzadko czują się bezsilne, skrępowane i tracą szacunek dla samych siebie.
Nietrzymanie moczu sprzyja nawracającym infekcjom dolnych dróg moczowych, podrażnieniom skóry i odparzeniom [3, 4]. Popuszczanie moczu i związane z tym trudności z utrzymaniem higieny rzutują także na życie intymne. Spośród pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu ok. 10–60% zgłasza bezwiedną utratę moczu podczas stosunku płciowego [1, 6]. Wpływa to na poczucie niespełnienia, nieatrakcyjności i niezadowolenia. Kobiet stosują rozmaite sposoby radzenia sobie z tym problemem – mikcja przed współżyciem, ograniczenie aktywnego współżycia, częste udawanie orgazmu, rezygnacja z seksu oralnego przez partnera, całkowita rezygnacja ze współżycia, ograniczenie czasu trwania stosunku do czasu niezbędnego dla spełnienia partnera. Sposoby te uwarunkowane są typem nietrzymania moczu, stopniem nasilenia objawów, jakością relacji z partnerem, wiekiem i biografią psychoseksualną [1, 6, 7].
Jednym z czynników wpływających na jakość życia kobiet z nietrzymaniem moczu jest niewątpliwie jakość związku małżeńskiego, która kształtowana jest przez relacje rodzinne, partnerskie i seksualność. Na uwagę zasługuje sfera seksualna, która wpływa na przeżywanie dobrostanu człowieka [1, 8]. Lew-Starowicz na podstawie przeprowadzonych badań wskazał, że [9]:
• jeśli jakość życia jest dobra, to życie seksualne jest udane,
• jeśli jakość życia zostanie obniżona np. przez czynnik ekonomiczny (bezrobocie), to odbije się to niekorzystnie na życiu seksualnym,
• jeśli życie seksualnie nie daje satysfakcji, to prowadzi do obniżenia jakości życia,
• jeśli zaburzenia seksualne u partnerów są skutecznie leczone, podnosi to jakość ich życia,
• jednym z elementów wpływających na jakość życia jest udane życie seksualne.
Kontakt seksualny należy rozumieć nie tylko jako aspekt cielesny, ale przede wszystkim jako całokształt odczuć i zachowań, które do niego doprowadziły, to także wszelkie doznania w trakcie oraz uczucia i postawy, które są konsekwencją zbliżenia cielesnego [8].
Podczas stosunku płciowego, a szczególnie podczas orgazmu wzrasta ciśnienie śródbrzuszne, co może prowadzić u pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu do niekontrolowanego wycieku. Zapach moczu w okolicy intymnej może wpływać na obniżenie poczucia atrakcyjności seksualnej, spowodować poczucie zakłopotania lub zażenowania, obawę przed brakiem zrozumienia i akceptacji ze strony partnera. Te wszystkie doznania mogą wpłynąć na zaburzenia libido, podniecenia seksualnego czy odczuwania orgazmu, mogą spowodować niechęć do kontaktów cielesnych, zaburzenia lubrykacji, dyskomfort i ból związany ze współżyciem, a także brak fantazji seksualnych [10].

Materiały i metody

W badaniu wzięły udział 63 pacjentki spośród 70, które zgłosiły się do Pracowni Urodynamicznej w NZOZ Uromedic w Bydgoszczy w celu diagnostyki dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Z badania wykluczono 7 kobiet, 6 z nich nie było w związku i nie utrzymywało kontaktów seksualnych, 1 nie utrzymywała kontaktów seksualnych ze względu na współistniejące choroby partnera (stan po udarze mózgu), swoje liczne choroby i niepełnosprawność ruchową. Do grupy kontrolnej zaliczono 31 kobiet, spośród 32, które były osobami odwiedzającymi na Oddziale Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, były w związku, a ich partnerzy nie mieli istotnych obciążeń zdrowotnych. Z badania wykluczono 1 kobietę, która była w separacji z partnerem.
W celu zapoznania się z opinią badanej próby na temat jakości związku z partnerem wykorzystano, jako metodę badań kwestionariusz ankiety własnego autorstwa. Kobiety wyraziły dobrowolną zgodę na udział w anonimowym badaniu.
Ankieta dla pacjentek z nietrzymaniem moczu składała się z 25 pytań. Pierwszych 8 pytań charakteryzowało badaną grupę i zawierało pytania o: wiek, liczbę lat nauki, sytuację zawodową, miejsce zamieszkania, długość stażu związku z partnerem, czas trwania NM i częstość epizodów popuszczania moczu. Kolejne pytania odnosiły się do relacji i jakości związku z partnerem (pytania 9.–20. i 25), wpływu nietrzymania moczu na poczucie atrakcyjności jako kobiety i na współżycie seksualne (pytania 21.–24.).
Ankieta dla grupy kontrolnej składała się natomiast z 13 pytań. Pierwszych 6 pytań służyło do scharakteryzowania grupy, a kolejne do oceny jakości związku z partnerem, którą modeluje współżycie seksualne i poczucie atrakcyjności.
W celu określenia nasilenia inkontynencji w grupie badanej pytano o liczbę epizodów popuszczania moczu w ciągu dnia.
Jako miarę jakości związku przyjęto potrzebę wsparcia ze strony partnera, więź emocjonalną, ocenę związku, bliskość z partnerem, zadowolenie z kontaktów cielesnych i poczucie atrakcyjności.
Analizę statystyczną oceny istotności różnic między grupami przeprowadzono dla zmiennych ilościowych za pomocą testu t Studenta dla dwóch prób niezależnych, a testowanie normalności rozkładu za pomocą testu Shapiro-Wilka. Oceny liczności i opisu procentowego dokonano w przypadku zmiennych jakościowych, a statystyczną analizę istotności różnic liczności za pomocą testu 2 Pearsona. Siłę związku parametrów mierzalnych wyznaczono, wykorzystując współczynnik korelacji r Pearsona.
Do analizy użyto pakietu STATISTIC 8.1 Poziom istotności przyjęty przy weryfikacji wszystkich hipotez p  0,05.

Charakterystyka grup pacjentek poddanych badaniu

Wiek pacjentek w grupie z NM wahał się od 33 do 71 lat (średnio 55,7 ±8,7 roku). Wykształcenie badanych kobiet zostało przedstawione jako liczba lat nauki szkolnej i wynosiło 8–18 lat. Większość kobiet była w związku formalnym z partnerem – 55 małżeństw, a 8 pozostawało w związku nieformalnym. Przewagę stanowiły respondentki, które były aktywne zawodowo – 45 pracujących, 18 było na emeryturze, 3 miało przyznaną rentę, a 1 była bezrobotna. W grupie kontrolnej znajdowały się kobiety w wieku 35–75 lat (średnio 52,2 ±8,6 roku). Lata nauki szkolnej mieściły się w przedziale 8–18 lat. Związek formalny z partnerem zadeklarowało 28 kobiet, 3 pozostawały w związku nieformalnym. Większość kobiet była czynna zawodowo: 20 pracujących, 3 na emeryturze, 3 na rencie, 5 bezrobotnych.
Porównując obie grupy pod względem wieku, wykształcenia, sytuacji rodzinnej (około 90% w obu grupach deklarowało związek formalny), sytuacji zawodowej (ponad 60% w obu grupach była czynna zawodowo), miejsca zamieszkania (nieco połowa z obu grup zamieszkiwała duże miasto) i długości stażu związku z partnerem nie wykazano istotnych różnic statystycznych, można wiec uznać, że obie grupy były homogeniczne pod tym względem (tab. 1.).
W grupie pacjentek z NM określono czas trwania nietrzymania moczu, który wynosił średnio 6,9 roku (odchylenie standardowe = 6,3). Najkrócej dolegliwości utrzymywały się przez rok, najdłużej– 40 lat. Liczności w grupie dotyczące długości trwania NM przedstawiono na rycinie 1. Przeanalizowano także nasilenie inkontynencji, czyli częstość epizodów popuszczania moczu w ciągu dnia. Średnia liczba wycieków moczu w ciągu dnia wynosiła 3,4 (odchylenie standardowe 1,8). Najmniejsza deklarowana częstość wycieków moczu to 1 raz, największa – 10 razy w ciągu dnia. Częstość wycieków moczu w ciągu dnia zilustrowano na rycinie 2.
Respondentki w 92% podkreśliły, że brak kontroli nad pęcherzem moczowym sprawia im trudności w normalnym funkcjonowaniu w życiu codziennym, ogranicza ich aktywność na różnych płaszczyznach, wydaje się więc słuszne i potrzebne zainteresowanie tym zagadnieniem.

Wyniki

Czy nietrzymanie moczu wpływa na relacje z partnerem?

Analiza wyników wykazała, że wiele kobiet traktuje inkontynencję wciąż jako temat tabu. Stara się ukryć tę przykrą dolegliwość przed najbliższymi, w tym także przed partnerem.
Fakt popuszczania moczu w tajemnicy przed partnerem utrzymywało 27% spośród ankietowanych. Powodem nieinformowania był wstyd (65%), skrępowanie (23%), kłopotliwa rozmowa na ten temat (12%). Spośród badanych 44% zaobserwowało wpływ inkontynencji na relacje z partnerem. Dane dotyczące wpływu NM na relacje z partnerem przedstawiono w tabeli 2. Tylko 21% badanych kobiet opisało charakter zmian w relacjach jako pozytywny, przy 32% opisujących go jako raczej negatywny (ryc. 3., tab. 3.).
Większa cześć badanych kobiet (65%) oczekiwała wsparcia psychicznego ze strony partnera w problemach związanych z popuszczaniem moczu, jednak tylko 36% pacjentek otrzymywało takie wsparcie. W opinii 41% kobiet ich partnerzy nie rozumieją problemu nietrzymania moczu, nie są w stanie zaakceptować, że popuszczają one mocz. Na inkontynencję jako przyczynę nieporozumień z partnerem wskazywało 17% kobiet. Dyskomfortem, a nawet problemem dla 67% badanych kobiet było gubienie moczu podczas współżycia – 34% pacjentek przyznało, że z powodu inkontynencji rezygnuje ze zbliżeń seksualnych. Połowa badanych kobiet deklarowała, że NM wpływa na satysfakcję ze stosunku płciowego, na zadowolenie i spełnienie podczas współżycia.

Czy istnieją różnice w poziomie jakości związku z partnerem w grupie kobiet z nietrzymaniem moczu i w grupie kobiet bez takich dolegliwości?

Jakość związku określono przez zapotrzebowanie na wsparcie ze strony partnera, więź emocjonalną, ocenę związku, bliskość z partnerem, zadowolenie z kontaktów cielesnych, poczucie atrakcyjności. Dane uzyskane w badaniu przedstawiono w tabeli 4. Zaobserwowano, że kobiety z obu grup podobnie odczuwały zapotrzebowanie na wsparcia ze strony partnera oraz poczucie bliskości ze swoim partnerem, podobnie też deklarowały zadowolenie ze współżycia seksualnego (aktywność seksualna u kobiet z NM to 71%, a w grupie kontrolnej 87%). Nie wykazano w tych zakresach istotnych różnic statystycznych. Na uwagę natomiast zasługuje fakt, że kobiety w grupie kontrolnej nieco lepiej oceniły swoją więź emocjonalną z partnerem (p < 0,05) – w ich przypadku odpowiedzi, że więź emocjonalna jest dobra i bardzo dobra stanowiły 77%, w grupie badanej – 54% (ryc. 4.). Kobiety z grupy kontrolnej lepiej oceniły także związek z partnerem – 68% deklarowało, że związek jest udany i raczej udany, w grupie badanej – 52% (ryc. 5.). Analizy wykazały istotną różnicę statystyczną w odczuwaniu atrakcyjności przez kobiety z obu grup. Pacjentki z NM czuły się dużo mniej atrakcyjne i aż 81% spośród nich stwierdziło, że nie czują się atrakcyjne. Dane dotyczące atrakcyjności ilustrują ryciny 6 i 7.

Czy istnieje korelacja między nasileniem objawów nietrzymania moczu a różnymi wymiarami jakości związku z partnerem w grupie kobiet z nietrzymaniem moczu?

Wśród kobiet z NM zaobserwowano istotny związek między nasileniem objawów związanych z popuszczaniem moczu a jakością związku, która określana jest jako wymiar poczucia atrakcyjności kobiety (p < 0,05). Uzyskane dane przedstawiono w tabeli 5. Im mniejsze nasilenie nietrzymania moczu, tym większe poczucie atrakcyjności.

Dyskusja

Ocena korelacji nietrzymania moczu u kobiet z jakością związku z partnerem nie jest zadaniem łatwym, z jednej strony dotyka bowiem bardzo wstydliwego problemu, czyli popuszczania moczu, z drugiej zaś porusza intymne elementy relacji z parterem. Pomijając medyczne definicje i kliniczne podziały należy zaznaczyć, że dla kobiety brak kontroli nad własnym pęcherzem jest poważnym kalectwem, sytuacją silnie stresującą, która zgodnie z poglądem Lazarusa i Folkman może być traktowana jako [11]:
1) zagrożenie, które uniemożliwia realizowanie wcześniej wyznaczonych celów,
2) krzywda i strata na różnych płaszczyznach, które upośledzają funkcjonowanie na gruncie zawodowym i rodzinnym; kobieta z nietrzymaniem moczu już nie jest tak aktywna i pewna siebie, jak przed pojawieniem się objawów,
3) wyzwanie, które zmusza do zmiany priorytetów i wartości w życiu, do zmiany swojego funkcjonowania.
Aby przetrwać stresujące sytuacje związane z gubieniem moczu pacjentki wykorzystują różne mechanizmy obronne, np. metodę racjonalizacji – tłumaczą sobie, że pojawienie się nietrzymania moczu jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, lub metodę wyparcia czy zaprzeczenia, które pomagają im utrzymać lękowe wyobrażenia poza świadomością. W ten sposób minimalizują strach przed kompromitacją w oczach innych, zachowują poczucie własnej godności i pozytywną samoocenę [12].
Czy więc popuszczanie moczu u kobiet ma związek z jakością związku z partnerem? Zdecydowanie tak [13–15]. Mimo że w prezentowanym badaniu obie grupy kobiet określiły swoje związki przeważnie jako udane, w których panuje dobra i bardzo dobra więź, uwagę zwracają poszczególne składowe określające tę jakość. Można zaobserwować, że pacjentki z NM znacznie niżej oceniły swoją więź emocjonalną z partnerem i związek z partnerem. Blisko dwa razy częściej niż w grupie kontrolnej deklarowały, że więź z partnerem jest słaba lub jej brak (41%), a związek częściej określały jako przeciętny lub nieudany (48%). Zdecydowana większość kobiet z NM miała poważnie zniekształcony wizerunek siebie, jako kobiety, aż 81% nie czuła się atrakcyjna. Na atrakcyjność seksualną składają się nie tylko wygląd zewnętrzny, tembr głosu, ale także zapach. Słuszne więc wydaje się przekonanie, że zapach moczu nie przyciąga innych, a wręcz przeciwnie działa odpychająco. Atrakcyjność fizyczna jest ważnym elementem w każdym związku, kształtuje sympatię i bliskość, buduje pozytywne relacje. Lęk i silne napięcie emocjonalne związane z niekontrolowanym wyciekiem moczu niekorzystnie wpływają na identyfikację z rolą płciową, zniekształcają obraz własnego ciała, powodują doznanie kompleksu niesprawności seksualnej [16]. To z kolei modeluje następny ważny element jakości związku pary, czyli zadowolenie z kontaktów seksualnych.
Kobiety w obu prezentowanych grupach podały, że są znacząco usatysfakcjonowane ze współżycia seksualnego. Analizując jednak dokładniej składowe zauważyć można, że ok. 34% kobiet rezygnowało z powodu inkontynencji ze współżycia, że 67% kobiet NM zdecydowanie utrudniało współżycie, że u 50% wpływało to na satysfakcję ze zbliżenia. Podobne wyniki uzyskali w swoich badaniach Mota, Starowicz czy Bidzan, którzy zaprezentowali, że wśród kobiet cierpiących z powodu różnych postaci nietrzymania moczu ok. 39% kobiet podawało, że to właśnie inkontynencja negatywnie wpływa na ich relacje z partnerem, 47% spośród nich unikało z tego powodu współżycia seksualnego [1, 17, 18]. Bidzan i wsp. przeprowadzili analizę sfery seksualnej u kobiet leczonych z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu z wykorzystaniem testu plam atramentowych Rorschacha. Autorzy wykazali, że badane bardzo dużą uwagę przywiązują do sfery seksualnej, która często jest zaburzona, co manifestuje się lękiem przed współżyciem i brakiem spełnienia z bycia kobietą. U ok. 60% pacjentek zaobserwowano cechy nerwicowe, a 75% spośród nich zmniejszało swoją aktywność w sferze wywołującej lęk w celu poradzenia sobie z problemem [16].
W prezentowanej pracy kobiety z obu grup w podobny sposób deklarowały zapotrzebowanie na wsparcie psychiczne ze strony partnera w różnych sytuacjach życiowych, w tym także w chorobie. W niniejszej pracy pacjentki z NM podawały, że w 53% przypadkach partnerzy nie są dla nich podporą psychiczną. Może być to spowodowane faktem, że zbyt mało mówi się o nietrzymaniu moczu, o czynnikach ryzyka, o profilaktyce i możliwościach zapobiegania, a także o skutecznych metodach leczenia. Nadal jest to zagadnienie bardzo wstydliwe. Partnerzy nie znają specyfiki choroby, nie rozumieją jej, nie potrafią więc wspierać się wzajemnie. Wywołuje to frustracje i nieporozumienia (17%). Mężczyźni nie mogą wykazać się empatią, bo nie wiedzą, z jakiego powodu cierpi ich najbliższa osoba. W pracy autora 27% kobiet utrzymywało w tajemnicy swój wstydliwy sekret i nie informowało o tym swojego partnera, nie obdarzało go zaufaniem, nie oczekiwało zrozumienia i akceptacji z jego strony, nie chciało, aby ją wspierał (30%).
Podsumowując, należy zaznaczyć, że istnieje korelacja między nietrzymaniem moczu u kobiet a jakością związku z partnerem. Obniżone poczucie atrakcyjności i zniekształcone poczucie własnej wartości rzutują na satysfakcję w związku. Przeprowadzone badania potwierdzają także, że popuszczanie moczu jest dolegliwością bardzo wstydliwa. Próbując obiektywnie określić, jaki wpływ ma gubienie moczu na jakość związku, należy pytać o poszczególne składowe, które na tę wartość wpływają. W niniejszych badaniach wykazano bowiem, że pacjentki przejawiają tendencję do deklarowania udanego związku, zgodnie ze zmienną aprobaty społecznej, czyli mają skłonność do wypadania zgodnie z oczekiwaniami.

Wnioski

Pacjentki z NM odczuwają obniżone poczucie atrakcyjności, co wpływa na poczucie spełnienia i zadowolenia w związku z partnerem.
Istnieje związek między nasileniem objawów a poczuciem atrakcyjności. Im dłuższy czas trwania dolegliwości i większa częstotliwość gubienia moczu, tym mniejsze poczucie atrakcyjności, co przekłada się na jakość związku pary, mimo że pacjentki nie deklarowały tego jednoznacznie.
Popuszczanie moczu utrudnia współżycie i wpływa na jego satysfakcję, ale nie wszystkie kobiety unikają z tego powodu kontaktów cielesnych.

Autorzy deklarują brak konfliktu interesów.

Piśmiennictwo

1. Bidzan M. Jakość życia pacjentek z różnym stopniem nasilenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Wydawnictwo Impuls, Kraków 2008; 25-28, 45-49.
2. Rechberger T, Skorupski P. Nietrzymanie moczu – problem medyczny, socjalny i społeczny. W: Nietrzymanie moczu u kobiet – patologia, diagnostyka, leczenie. Rechberger T, Jakowicki JA (red.). Wydawnictwo Bifolium, Lublin 2005; 29-30.
3. Adamczuk J, Kraczkowski JJ, Robak JM i wsp. Czy nietrzymanie moczu to choroba cywilizacyjna? Probl Hig Epidemiol 2011; 92: 382-386.
4. Becher KF. Pharmakotherapie der Harninkontinenz im Alter. Internist (Berl) 2016; 57: 390-398.
5. Bedretdinova D, Fritel X, Panjo H i wsp. Prevalence of female urinary incontinence in the general population according to different definitions and study designs. Eur Urol 2016; 69: 256-264.
6. Lim R, Liong ML, Leong WS i wsp. Effect of Stress Urinary Incontinence on the Sexual Function of Couples and the Quality of Life of Patients. J Urol 2016; 196: 153-158.
7. Smutek J, Bidzan M, Grzybowska M i wsp. Nietrzymanie moczu u kobiet. Znaczenie jakości związku partnerskiego w wyborze strategii radzenia sobie z problemem gubienia moczu w trakcie współżycia. Ann UMCS Sect D 2004; LIX, Supl. XIV, 515: 194-200.
8. Glavind K, Larsen T, Lindquist AS. Sexual function in women before and after tension free vaginal tape operation for stress urinary incontinence. Acta Obstet Gynecol Scand 2014; 93: 986-990.
9. Lew-Starowicz Z. Seksualność a jakość życia człowieka. Prz Seksuol 2006; 5: 21-26.
10. Miedziejko A, Jarząbek-Bielecka G, Król A i wsp. Ocena potrzeb i reakcji seksualnych kobiet ze stwierdzonym w wywiadzie problemem zaburzeń statyki narządów płciowych i nietrzymania moczu. Pol Prz Nauk Zdr 2014; 1: 9-12.
11. Sęk H. Wprowadzenie do psychologii klinicznej. Scholar, Warszawa 2007.
12. Antonowsky A. Rozwikłanie tajemnicy zdrowia. Jak radzić sobie ze stresem i nie zachorować. Wydawnictwo Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005.
13. Skrzypulec V, Piela B, Drosdzol A. Życie seksualne kobiet po operacjach uroginekologicznych. Seksuol Pol 2006; 4: 16-20.
14. Tannenbaum C. Associations Between urinary symptoms and sexual health in older adults. Clin Geriatr Med 2015; 31: 581-590.
15. Visser E, de Bock GH, Berger MY I wsp. Impact of urinary incontinence on sexual functioning in community-dwelling older women. J Sex Med 2014; 11: 1757-1765.
16. Bidzan M, Groszyk A, Smutek J i wsp. Sfera seksualna kobiet leczonych z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu w świetle badania testem projekcyjnym Roschacha Medicina Ann UMCS Sect D 2004; LIX, Suppl. XIV, 28: 139-143.
17. Mota RL. Female urinary incontinence and sexuality. Int Braz J Urol 2017; 43: 20-28.
18. Lew-Starowicz Z. Zaburzenia seksualne u kobiet z problemami urologicznymi. Nowa Med 2000; 101: 35-37.
Copyright: © 2017 Termedia Sp. z o. o. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.