en ENGLISH
eISSN: 2299-8284
ISSN: 1233-9989
Nursing Problems / Problemy Pielęgniarstwa
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Recenzenci Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
3/2017
vol. 25
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Artykuł oryginalny

Problemy związane z procesem starzenia w opinii młodzieży z uwzględnieniem wybranych czynników socjodemograficznych

Justyna Stawarczyk
,
Karolina Sobota
,
Paulina Poznańska
,
Weronika Kolbuch
,
Estera Jursa
,
Wioletta Boroń
,
Ewa Smoleń

Data publikacji online: 2017/10/25
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:

Wstęp. Proces starzenia jest przyczyną wielu problemów, wśród których są problemy zdrowotne oraz samotność. Starsze osoby doświadczają uprzedzeń i dyskryminacji podsycanych przez stereotypy dotyczące ich cech i zdolności, przejawiających się w protekcjonalnym ich traktowaniu, braku szacunku dla wieku, obojętności oraz ageizmie.
Cel pracy. Określenie problemów związanych ze starzeniem w opinii młodzieży z uwzględnieniem czynników socjodemograficznych.
Materiał i metody. Badania przeprowadzono wśród 360 respondentów kształcących się w Sanoku. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, technikę ankiety. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankiety. Zastosowano testy: Phi, Chi-kwadrat oraz V-Kramera i przyjęto poziom istotności p < 0,05.
Wyniki i wnioski. W opinii młodzieży większość seniorów odczuwa samotność. Wśród problemów osób starszych respondenci wskazywali na: zły stan zdrowia, trudności w dostępie do lekarzy oraz finansowe. Zdaniem młodzieży przyczynami konfliktów międzypokoleniowych są ingerencja w sprawy młodych oraz obawa przez starością. Na wykluczenie seniorów w społeczeństwie wskazała ponad jedna trzecia, a na dyskryminowanie blisko połowa młodzieży. Przyczyną dyskryminowania były głównie negatywne stereotypy, natomiast wykluczenia — zły stan zdrowia. Zwiększanie się odsetka osób starszych powinno zwracać większą uwagę na specyfikę tej fazy życia. Seniorzy powinni uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym na tyle, na ile pozwala im sytuacja zdrowotna oraz ograniczenia, co zmniejszy nasilenie problemów i stopień dyskryminowania ze względu na wiek.

słowa kluczowe:

starość; dyskryminacja; samotność; konflikty; młodzież; Sanok

© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.