facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2009
vol. 96
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Komunikat

Profesor Józef Towpik (1908–1992). Wspomnienie z okazji 101. rocznicy urodzin

Tomasz F. Mroczkowski

Data publikacji online: 2009/10/29
Plik artykułu:
Pobierz cytowanie
 
 
Setna rocznica urodzin jest zwykle dobrą okazją do przypomnienia życiorysu i dorobku ludzi wybitnych, których działalność naukowa, społeczna czy artystyczna pozostawiła trwałe ślady w nauce lub kulturze danego narodu. Do takich ludzi należy profesor Józef Towpik, znany polski dermatolog-wenerolog, wieloletni pracownik Kliniki Dermatologicznej i dyrektor Instytutu Wenerologii Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1970–1979.
Józef Towpik urodził się 22 października 1908 roku w Berezie Kartuskiej na Polesiu. Po wybuchu I wojny światowej w obliczu zbliżającego się frontu rodzina wyjeżdża do Tomska na Syberii. W latach 1915–1920 Józef Towpik początkowo chodzi do szkoły polskiej, a następnie uczy się w gimnazjum rosyjskim. W tym czasie należy do polskiej drużyny harcerskiej grupującej młodzież z licznej wówczas polskiej kolonii w Tomsku [1]. Po zajęciu tych terenów przez „czerwonych” na skutek represji rodzina Towpików przenosi się do odległej o 350 km wsi Raskaticha przy Kolczuginskiej linii kolejowej, gdzie starszy brat Józefa jest naczelnikiem stacji. W 1922 roku rodzina Towpików wraca do Polski, początkowo do Baranowicz, a następnie do domu rodzinnego w Berezie Kartuskiej. Po ukończeniu w 1928 roku gimnazjum im. Romualda Traugutta w Brześciu nad Bugiem Józef Towpik zapisuje się na studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest również w tym czasie aktywnym członkiem Koła Kresowego, do którego należeli Polacy pochodzący z Wileńszczyzny, Polesia, Wołynia, Podola oraz innych terenów, które w wyniku I wojny światowej, a później wojny polsko-bolszewickiej znalazły się poza granicami Polski [1]. Do koła tego należeli m.in. późniejszy ksiądz Władysław Bukowiński – autor wspomnień ze zsyłki do Kazachstanu – oraz Ksawery i Mieczysław Prószyńscy – autorzy wielu książek opisujących życie Polaków na kresach.
W celu podreperowania skromnego, studenckiego budżetu, w czasie wakacji Józef Towpik zatrudnia się m.in. jako robotnik w kopalni węgla kamiennego „Wujek” koło Katowic, a także jako korepetytor Ksawerego Krasickiego w Lesku oraz pomocnik lekarza powiatowego w Drohiczynie. Bierze udział w akcji szczepień ochronnych dla dzieci (przeciw błonicy i płonicy) oraz pracuje jako opiekun dzieci robotniczych w sanatorium „Górka” w Busku.
W 1932 roku Józef Towpik przenosi się na Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu zajęć w 1934 roku rozpoczyna roczną, obowiązkową służbę wojskową, początkowo w Szkole Podchorążych Sanitarnych w Ujazdowie, a następnie w marynarce wojennej na Oksywiu (ryc. 1.). Jako lekarz okrętowy na ORP Wilia bierze udział m.in. w transporcie ze Szwecji dział przeznaczonych dla baterii morskich mających chronić polskie wybrzeże [1].
Po ukończeniu służby wojskowej i uzyskaniu dyplomu lekarza w 1935 roku doktor Towpik rozpoczyna staż w Szpitalu PCK w Warszawie. Następnie pracuje jako asystent w Instytucie Radowym w Warszawie, gdzie poznaje swoją przyszłą żonę [2]. Po 18 miesiącach przenosi się do Szpitala św. Łazarza, gdzie rozpoczyna karierę dermatologa. W tym czasie jest związany również z Kliniką Dermatologiczną Uniwersytetu Warszawskiego kierowaną przez prof. Mariana Grzybowskiego (ryc. 2.), pod kierunkiem którego przygotowuje pracę doktorską dotyczącą stanów przedrakowych skóry. Wybuch wojny i zamknięcie Uniwersytetu uniemożliwia przeprowadzenie przewodu i obrony gotowej już pracy doktorskiej.
Po zmobilizowaniu, w stopniu podporucznika rezerwy, uczestniczy w obronie Warszawy, a po kapitulacji i krótkim okresie internowania zostaje kierownikiem poradni dermatologicznej Miejskiego Ośrodka Zdrowia, którą to funkcję pełni aż do wybuchu powstania warszawskiego. Podczas powstania kieruje zorganizowanym w piwnicach domu przy ul. Brackiej 23 punktem opatrunkowym PCK, za którą to działalność zostaje przedstawiony do odznaczenia Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami przez mjr. Węgrzynowskiego „Bartosza” – szefa służby zdrowia tego odcinka [3]. Po kapitulacji powstania wraz z ostatnim transportem swoich rannych 17 października opuszcza Warszawę, aby przez Grodzisk Mazowiecki dotrzeć do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie od listopada 1944 roku do marca 1945 roku pracuje w ambulatorium PCK. Warto dodać, że w okresie całej okupacji dr Towpik est związany z Kliniką Dermatologiczną w Warszawie początkowo w charakterze woluntariusza, a od lipca 1942 roku starszego asystenta i później adiunkta. W tym czasie bierze również udział w tajnym nauczaniu studentów medycyny w ramach tzw. Szkoły Zaorskiego i Wydziału Lekarskiego Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego [4].
Po wyzwoleniu zostaje powołany do wojska, które powierza mu zorganizowanie Oddziału Dermatologicznego w ramach Szpitala Okręgowego w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej, w którym pełni funkcję ordynatora [5]. Po dłuższych staraniach uzyskuje w 1947 roku zgodę na demobilizację (w stopniu majora) i wraca do pracy w Klinice Dermatologicznej w Warszawie. Wkrótce wraz z grupą lekarzy innych specjalności otrzymuje półroczne stypendium Światowej Organizacji Zdrowia na wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celu odbycia szkolenia z zakresu wenerologii. Szkolił się w kilku ośrodkach m.in. John Hopkins School of Medicine w Baltimore. Po powrocie, w 1949 roku, otrzymuje stopień doktora za pracę zatytułowaną Erytroplazja a stany przedrakowe skóry.
W tym samym roku, ze względu na doświadczenia zdobyte podczas szkolenia w USA, zostaje powołany do współorganizowania powojennej „Akcji W”. Przygotowuje m.in. projekt organizacyjny pierwszego Instytutu Wenerologii – resortowej placówki, która miała pokierować akcją zwalczania chorób wenerycznych w skali całego kraju. Na czele powołanego do życia w 1949 roku, Instytutu Wenerologii stanął prof. Marian Grzybowski, a dr Józef Towpik objął obowiązki kierownika działu szkoleniowego.
Aby móc skutecznie realizować program zwalczania chorób wenerycznych, należało w pierwszym rzędzie przeszkolić lekarzy i pielęgniarki w zakresie nowych metod rozpoznawania i leczenia tych chorób, a także nowoczesnego postępowania epidemiologicznego. W okresie działania „pierwszego” Instytutu Wenerologii przeszkolono na dwutygodniowych kursach organizowanych w Warszawie, ale nie tylko, łącznie około 300 lekarzy i 500 pielęgniarek.
W celu zapewnienia sobie współpracy z wiodącymi ośrodkami medycznymi w kraju powołano do życia Radę Naukową Instytutu Wenerologii, w której skład weszli kierownicy kilku klinik dermatologicznych i ordynatorzy niektórych oddziałów dermatologicznych. Przewodniczącym Rady został prof. Franciszek Walter z Krakowa, a pierwsze posiedzenia nowo powołanej rady odbyło się 10 marca 1949 roku (ryc. 3.). Wkrótce Instytut otrzymał własną siedzibę na terenie Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
W pełni uformowany Instytut miał trzy działy: kliniczny, którego kierownikiem został dr Towpik, laboratoryjno-doświadczalny pod kierownictwem prof. Mikulaszka i metodyczno-organizacyjny kierowany przez dr. Stępniewskiego. Działalność szkoleniową przejęły już wtedy inne kliniki i placówki terenowe.
Dział kliniczny zajmował się przede wszystkim wykrywaniem i nowoczesnym leczeniem (antybiotyki) kiły i rzeżączki. W wyniku stosowania masowych badań serologicznych wykryto wiele przypadków kiły, w tym późnej, utajonej i narządowej. W odniesieniu do chorych na rzeżączkę i kiłę wczesną zasady postępowania były względnie proste i polegały na prawidłowym rozpoznaniu i leczeniu, natomiast grupa chorych na kiłę późną, ze względu na niebezpieczeństwo występowania zmian narządowych, wymagała bardziej zróżnicowanych metod diagnostycznych i innego postępowania terapeutycznego. Ogromną zasługą dr. Towpika jest to, że – wykorzystując doświadczenia nabyte podczas stażu w Stanach Zjednoczonych – zorganizował w Instytucie Wenerologii wielospecjalistyczny ośrodek konsultacyjny, a oddział kliniczny zajmował się przede wszystkim chorymi na kiłę późną, głównie narządową. Badania nad patogenezą kiły późnej narządowej stały się tematem pracy habilitacyjnej, dzięki której w 1954 roku uzyskał stopień docenta.
Wielostronna działalność Instytutu była ważnym elementem sukcesu powojennej „Akcji W”. Wskaźnik zachorowań na kiłę na 100 000 ludności zmniejszył się z 49,4 w 1950 roku do 8,2 w 1954 roku [6]. Pomyślne wyniki epidemiologiczne w Polsce, połączone z ogólnoświatowym zmniejszeniem liczby zachorowań na choroby weneryczne, wywołały nieuzasadniony optymizm nie tylko u krajowych administratorów służby zdrowia, ale również w wielu innych krajach. Wiara, że stosowanie antybiotyków zlikwiduje problem chorób wenerycznych, była dość powszechna, niestety, brzemienna w skutki. W 1957 roku zlikwidowano Instytut, czego konsekwencją była demobilizacja służb zajmujących się zwalczaniem chorób wenerycznych na terenie całego kraju. Po likwidacji Instytutu doc. Towpik pracował w Klinice Dermatologicznej w Warszawie, gdzie w 1965 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.
Efekty błędnych decyzji nie dały na siebie długo czekać. Po kilkuletniej stabilizacji od początku lat 60. ubiegłego stulecia liczba zachorowań na kiłę i rzeżączkę w Polsce zaczęła gwałtownie się zwiększać, osiągając apogeum w latach 1969–1970 (ryc. 4., 5.) [7]. W 1968 roku prof. Jan Kostrzewski, sekretarz VI Wydziału Polskiej Akademii Nauk, zwrócił się do prof. Towpika z prośbą o analizę zaistniałej sytuacji oraz przygotowanie planu przeciwstawienia się zwiększającej się epidemii. Plan taki przedstawiono na Radzie Naukowej przy Ministerstwie Zdrowia oraz w Polskiej Akademii Nauk. Jednym z ważnych elementów tego planu był postulat reaktywowania Instytutu Wenerologii. Wkrótce plan ten uzyskał akceptację Kolegium Ministerstwa Zdrowia i przekazany do Rady Ministrów, gdzie podjęto uchwałę o zwalczaniu chorób wenerycznych w Polsce. Uchwała zobowiązywała ministra zdrowia i opieki społecznej do „powołania w ramach Akademii Medycznej w Warszawie jednostki organizacyjnej o zadaniach obejmujących opracowanie metod walki z tymi chorobami, prowadzenie prac metodyczno-badawczych oraz sprawowanie funkcji specjalisty krajowego”. Na stanowisko dyrektora nowego Instytutu Wenerologii oraz specjalisty krajowego do spraw wenerologii powołano prof. Towpika.
Reaktywowany w 1970 roku Instytut Wenerologii, oprócz działalności dydaktycznej dla studentów i lekarzy Warszawskiej Akademii Medycznej, miał za zadanie przeprowadzić dokładną analizę epidemiologiczną na terenie całego kraju, a także ocenę działalności terenowych placówek służby zdrowia odpowiedzialnych za zwalczanie chorób wenerycznych.
Nowy Instytut składał się z 3 zakładów:
• Zakładu Organizacji Zwalczania Chorób Wenerycznych – pod kierownictwem dr. Andrzeja Stapińskiego,
• Kliniki Chorób Wenerycznych, którą kierował prof. Towpik oraz
• Zakładu Laboratoryjno-Doświadczalnego pod kierownictwem prof. Bohdana Hoffmanna (ryc. 6.).
W wyniku wielokierunkowej działalności Instytutu zapadalność na choroby weneryczne znacznie się zmniejszyła i proces ten w następnych latach nadal się utrzymywał [8].
Oprócz pracy w Instytucie Wenerologii, prof. Towpik pełnił funkcję członka Komitetu Wykonawczego i przedstawiciela Polski w Międzynarodowej Unii Zwalczania Chorób Wenerycznych i Krętkowic (1965–1988) oraz członka Komitetu Ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (1955–1984) [5]. Był przewodniczącym Rady Programowej „Polskiego Tygodnika Lekarskiego” (1955–1991), konsultantem krajowym Ministerstwa Komunikacji do spraw dermatologii i wenerologii (1964–1982), przewodniczącym krajowego zespołu nadzoru specjalistycznego w zakresie wenerologii (1974–1979) oraz członkiem Prezydium Rady Naukowej przy ministrze zdrowia i opieki społecznej (1970–1974) [9].
Profesor Towpik był jedną z najważniejszych postaci tworzących polską wenerologię w okresie powojennym i w pewnym sensie pionierem dziedziny zwanej z czasem seksuologią. Był autorem lub współautorem ponad 200 prac naukowych i rozdziałów w monografiach oraz autorem lub redaktorem licznych podręczników, w tym wspólnego z Anatolem Dowżenką podręcznika „Kiła układu nerwowego” wydanego w Warszawie w 1954 roku. Ponadto był autorem takich publikacji, jak „Leczenie kiły penicyliną” (1956 rok), „Współczesne rozpoznawanie i leczenie kiły” (1963 rok), „Choroby weneryczne” (1968 rok), „Od dzieciństwa do wieku dojrzałego – ewolucja rozwoju psychoseksualnego” (1965 rok), „Czy zmiana obyczajowości? Wybrane zagadnienia z seksuologii” (1970 rok), „Współczes-na syfilidologia” (1970 rok, z Januszem Lesińskim i Franciszkiem Miedzińskim), monografii „Choroby zakazane przenoszone drogą płciową” (1976 i 1981 rok), „Choroby przenoszone drogą płciową – wybrane zagadnienia wychowawcze i kliniczne” (1980, 1984 rok wspólnie z Andrzejem Stapińskim) oraz podręcznika dla średnich szkół medycznych „Choroby skóry i weneryczne” (1951 rok), który ukazywał się w następnych 40 latach w kilkunastu wydaniach. Oprócz prac oryginalnych, prof. Towpik ma na swoim koncie wiele tłumaczeń z języka rosyjskiego i angielskiego.
Głównym kierunkiem działalności naukowo-badawczej Profesora, szczególnie w okresie powojennym, były choroby weneryczne i myślę, że bez przesady można Go uznać za ojca powojennej polskiej wenerologii. To dzięki Jego inicjatywom i ciężkiej pracy obie „Akcje W”, ta powojenna i z lat 70. ubiegłego wieku, zakończyły się sukcesem. Jego prace dotyczące diagnostyki kiły późnej, nowoczesnego leczenia tej choroby oraz prace dotyczące socjodemograficznych i epidemiologicznych aspektów szerzenia się chorób wenerycznych stworzyły trwałe podwaliny pod rozwój nowoczesnej szkoły zwalczania i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. Warto tu wspomnieć, że właśnie Profesor był autorem i pierwszym propagatorem tego terminu w Polsce, nadając mu nową treść medyczno-społeczną.
Oprócz działalności naukowej i publicystycznej, prof. Towpik prowadził pracę dydaktyczną dla studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w dermatologii i wenerologii. Był promotorem wielu prac doktorskich, a autor tego tekstu ma zaszczyt być jednym z Jego wielu doktorantów.
Innym obszarem aktywności prof. Towpika była działalność w Polskim Towarzystwie Lekarskim, którego był współtwórcą w okresie powojennym, sekretarzem generalnym w latach 1952–1958, pierwszym wiceprezesem (1962–1969), a w latach 1970–1977 prezesem Zarządu Głównego [10]. Dzięki Jego staraniom udało się pozyskać na siedzibę Towarzystwa piękne zabytkowe wnętrze w kamienicy przy Alejach Ujazdowskich 24, a dzięki depozytom z Muzeum Narodowego uzyskanym od prof. Stanisława Lorenza, wspólnie z prof. Tadeuszem Koszarowskim i Ireną Pronaszko-Rzepecką, powołać do życia i wyposażyć w dzieła sztuki Klub Lekarza, który przez kilkadziesiąt lat był niezależnym ośrodkiem towarzysko-kulturalnym świata lekarskiego [11, 12]. Innym ważnym osiągnięciem było opracowanie wraz z prof. Tadeuszem Koszarowskim i Józefem Boguszem „Zasad etyczno-deontologicznych Polskiego Towarzystwa Lekarskiego” zatwierdzonych przez Walne Zgromadzenie Delegatów PTL w 1967 roku i uznanych jako obowiązujące przez wszystkie lekarskie towarzystwa naukowe w Polsce [12]. „Zasady” były wręczane wraz z dyplomem absolwentom Akademii Medycznych w Polsce. Ze względu na utrzymywanie niezależności politycznej Towarzystwa, na wyraźne polecenia władz partyjnych prof. Towpik został pozbawiony funkcji prezesa w 1977 roku [11]. Jako pierwszy i jedyny dotychczas otrzymał godność honorowego prezesa tej organizacji.

W latach 1955–1980 prof. Towpik był wiceprezesem Rady Zrzeszenia Polskich Towarzystw Medycznych, a w latach 1965–1967 przewodniczącym Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Był członkiem honorowym wielu międzynarodowych towarzystw dermatologicznych (duńskiego, szwedzkiego, francuskiego) oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Związku Lekarzy Polskich w Stanach Zjednoczonych [9]. Należał również do Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, powołanego do życia przez znanego dziennikarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorffa.
Profesor Towpik był laureatem Nagrody 1. stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Warszawy”, tytułem „Zasłużony lekarz PRL”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Powstańczym i Medalem Wojny Obronnej 1939 roku, Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz najwyższym odznaczeniem polskiego świata lekarskiego „Gloria Medicinae” (legitymacja nr 1) [9, 11].
Zmarł 12 stycznia 1992 roku w wyniku udaru mózgu. Pochowany jest na Starych Powązkach, nieopodal katakumb.
Profesor Towpik był żonaty z Tamirą z Bończa-Modzelewskich, a owocem tego związku jest syn Edward Towpik, znany profesor chirurgii w Centrum Onkologii w Warszawie oraz redaktor naczelny miesięcznika „Nowotwory” (ryc. 7.).

Podziękowania
Pragnę podziękować prof. Wiesławowi Glińskiemu za udostępnienie zdjęć ze zbiorów Warszawskiej Kliniki Dermatologicznej oraz prof. Edwardowi Towpikowi za udostępnienie materiałów i fotografii ze zbiorów rodzinnych.

Piśmiennictwo
1. Towpik E.: Józef Towpik. Polski Słownik Biograficzny, przyjęte do druku.
2. Towpik J.: Moja praca w Instytucie Radowym. Nowotwory 1992, 42, 120-121.
3. Towpik J.: Powstanie warszawskie (wspomnienie). Pam Tow Lek Warsz 2003, tom I, suppl. 394-402.
4. Michałowski R.: Ze wspomnień o tajnym nauczaniu dermatologii w okupowanej Warszawie. Lublin 1973.
5. Kto jest kim w polskiej medycynie. Informator biograficzny. Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1987, 680.
6. Towpik J.: Z dziejów walk z epidemiami w Polsce (w czterdziestą rocznicę powołania Instytutu Wenerologii). Pol Tyg Lek 1991, 46, 229-232.
7. Mroczkowski T.F.: Choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998.
8. Stapiński A.: Czterdzieści lat pracy lekarskiej i naukowej prof. dr med. Józefa Towpika. Przegl Dermatol 1976, 63, 261-265.
9. Kto jest kim w polskiej medycynie. Informator biograficzny. Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, 1360-1361.
10. Laskowski M.: Polskie Towarzystwo Lekarskie. [w:] Słownik Polskich Towarzystw Naukowych. Ossolineum, Wrocław 1978, 347-350.
11. Brzeziński T.: Polskie Towarzystwo Lekarskie 1951-2001. Wyd. Script, Warszawa 2001.
12. Pronaszko-Rzepecka J.: Działalność Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w latach 1951-1971. Pol Tyg Lek 1973, 28, 303-305.
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.