facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
2/2009
vol. 96
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:

Sesja plenarna I
Rola witaminy D w rozwoju chorób ogólnoustrojowych

Anna Woźniacka

Przegl Dermatol 2009, 96, 97
Data publikacji online: 2009/04/30
Pobierz cytowanie
 
 

W ostatnich latach panuje moda na tzw. zachowania prozdrowotne. Sprzeczne dane dotyczące korzyści i szkodliwości ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe wprowadzają pewien chaos informacyjny. Niezwykle trudne jest określenie zarówno dawki promieniowania słonecznego stanowiącej o zwiększonym ryzyku rozwoju nowotworów skóry, jak i ustalenie dawki zapewniającej odpowiednie stężenie witaminy D w surowicy.
Przez wiele lat uważano, że jedyną rolą witaminy D jest jej wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową i metabolizm tkanki kostnej. W badaniach epidemiologicznych i laboratoryjnych prowadzonych w ostatnim czasie wykazano związek między niedoborem witaminy D a rozwojem wielu chorób o różnym patomechanizmie. Wynika to z faktu, że oprócz tkanek i narządów biorących udział w utrzymaniu homeostazy mineralnej, receptory witaminy D odkryto również w innych lokalizacjach. W niektórych z nich, takich jak trzustka, nadnercza, tarczyca, przysadka – witamina D pełni funkcję regulatora czynności wydzielniczej. W pozostałych, do których należą komórki układu odpornościowego, krwiotwórczego, skóry i mięśni, a także komórki nowotworowe piersi, prostaty, jelita grubego i czerniaka – witamina D odgrywa rolę czynnika kontrolującego proces różnicowania i zapobiega ich nadmiernej proliferacji.
W prowadzonych w ostatnich latach badaniach klinicznych wykazano istotne znaczenie witaminy D w rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości i nowotworów narządów wewnętrznych, a także chorób psychicznych, takich jak depresja czy schizofrenia. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na związek między stanem zaopatrzenia organizmu w witaminę D a występowaniem wielu chorób autoimmunologicznych, włączając w to cukrzycę typu 1, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy czy zapalną chorobę jelit.
Kalcytriol [1,25 (OH)2D3] reguluje proliferację i różnicowanie komórek oraz wykazuje właściwości immunomodulujące. W procesie tym na poziomie molekularnym uczestniczy wiele czynników transkrypcyjnych. Efektem działania kalcytriolu jest hamowanie transformacji blastycznej limfocytów, hamowanie produkcji IL-2 i IFN-g w limfocytach, nasilanie wytwarzania IL-1 w monocytach/makrofagach, wzmaganie ekspresji IL-4 i TGF-g. Kalcytriol przyczynia się do przewagi odpowiedzi cytokinowej typu Th 2, hamowania produkcji IgG i IgM oraz dojrzewania komórek dendrytycznych na skutek obniżenia ekspresji molekuł kostymulujących, takich jak CD40, CD80 i CD86, a także białek MHC klasy II. Kalcytriol hamuje ponadto ekspresję IL-12 w komórkach dendrytycznych, pobudza ekspresję IL-10 oraz promuje spontaniczną apoptozę dojrzałych komórek dendrytycznych, a także przyczynia się do zwiększenia odsetka komórek CD4(+) CD25(+). U pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi stwierdzono występowanie określonych wariantów polimorfizmu genu VDR. Immunomodulujące właściwości analogów witaminy D otwierają nowe perspektywy terapii chorób, w patogenezie których mechanizmy immunologiczne odgrywają zasadniczą rolę.
Wyniki badań wielu autorów dowodzą, że aktywna forma witaminy D – 1,25-dihydroksywitamina D3 – nasila ekspresję peptydów przeciwbakteryjnych i w ten sposób przyczynia się do zapobiegania infekcjom skóry. Wskazuje się na wyraźny związek między spowodowaną przez witaminę D aktywacją receptorów Toll-like, produkcją katelicydyny i zmniejszoną wrażliwością na infekcje bakteryjne. Przeważa pogląd, że niedobór witaminy D może wskutek zaburzenia barierowej funkcji skóry, dysregulacji immunologicznej i nieprawidłowej obrony przed czynnikami infekcyjnymi przyczyniać się do procesu impetiginizacji w przebiegu atopowego zapalenia skóry.
Poznanie nieklasycznych mechanizmów działania witaminy D ma nie tylko znaczenie poznawcze, ale również może przyczynić się do poszerzenia metod terapeutycznych, jakie stwarza suplementacja, a także lecznicze zastosowanie kalcytriolu lub jego syntetycznych analogów.
Copyright: © 2009 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.