eISSN: 2081-2833
ISSN: 2081-0016
Medycyna Paliatywna/Palliative Medicine
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
2/2010
vol. 2
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Komunikat

Sprawozdanie z udziału w Expert Forum: New direction in BTcP management
Paryż, 6–7 listopada 2009 r. – Bóle przebijające (BTcP)

Aleksandra Kotlińska-Lemieszek
,
Małgorzata Roitt

Medycyna Paliatywna 2010; 2: 118–120
Data publikacji online: 2010/07/05
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
W dniach 6–7 listopada odbyła się w Centrum Kongresowym Hotelu Marriott w Paryżu konferencja – Forum Ekspertów – dotycząca nowych kierunków leczenia bólów przebijających u pacjentów z chorobą nowotworową. W konferencji brali udział przedstawiciele większości krajów europejskich. Zarówno wykładowcy, eksperci w dziedzinie zagadnień bólowych, jak i zaproszeni goście – specjaliści leczenia bólu – w trakcie spotkania mieli możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. W trakcie sesji wykładowych oraz warsztatów, oprócz aktualnej wiedzy dotyczącej bólów przebijających, omówiono badania kliniczne oraz praktyczne aspekty walki z bólem nowotworowym. Ostatnie doniesienia naukowe są związane w dużej mierze z wprowadzeniem na rynek nowych preparatów w leczeniu bólów przebijających – fentanylu przezśluzówkowego i donosowego o szybkim początku działania, stwarzającym nowe możliwości terapeutyczne.
Pierwszą sesję otworzył dr Stein Kaasa. Poruszył problem niedostatecznej wiedzy chorych i ich rodzin, ale również lekarzy na temat bólów przebijających, prawidłowego ich diagnozowania i leczenia. Podkreślił potrzebę szerzenia takiej wiedzy. Bóle przebijające wpływają istotnie na pogorszenie jakości życia pacjenta, nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie, często sprawiają, że sam chory traci wiarę w skuteczność leczenia. Konieczne jest zastosowanie w takiej sytuacji leku, który zadziałałby szybko, był skuteczny, łatwy w użyciu przez samego chorego i przede wszystkim byłby lekiem bezpiecznym.
Dr Zeppetella rozważał zagadnienie bólu przebijającego, przytaczając różne jego definicje proponowane przez kolejnych autorów, począwszy od pracy Portenoya z 1990 r. Jak wskazywał, częstość rozpoznania incydentów bólu przebijającego znacząco się różni w zależności od badanej populacji i przyjętej definicji. Najwyższe odsetki bólów przebijających są zgłaszane przez autorów, którzy do tej kategorii zaliczają tzw. bóle końca dawki. W ostatnich latach panuje zgodne przekonanie, że bóle te świadczą o niezadowalającym leczeniu bólu podstawowego i konieczności jego zweryfikowania.
Od 20% do 60% pacjentów z bólem nowotworowym, u których ból podstawowy (ciągły, uporczywy, występujący ponad 12 godz. na dobę) jest właściwie uśmierzony przy zastosowaniu opioidów i leków wspomagających, doświadcza przejściowego zaostrzenia bólu, tzw. bólu przebijającego.
Ten z kolei można podzielić na :
• ból spontaniczny, czyli...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.