facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
4/2021
vol. 108
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Zalecenia dotyczące postępowania diagnostyczno-terapeutycznego

Tatuaże – co nowego? Sprawozdanie z V Światowego Kongresu Badań nad Tatuażami i Barwnikami (5th World Congress on Tattoo and Pigment Research)

Aneta Szczerkowska-Dobosz
1
,
Patrycja Rogowska
1

1.
Gdański Uniwersytet Medyczny
Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2021, 108, 329-330
Data publikacji online: 2021/12/13
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
24–26 sierpnia 2021 roku, w centrum kongresowym Planetarium w Amsterdamie odbył się piąty Światowy Kongres Badań nad Tatuażami i Barwnikami (WCTP 2021), wcześniej, ze względu na lokalny europejski zasięg, znany jako Europejski Kongres Badań nad Tatuażami i Barwnikami. Kongres obywa się co 2 lata, ostatnie ze spotkań miało miejsce dwa lata temu w Szwajcarii [1]. Organizatorem kongresu jest Europejskie Towarzystwo Badań nad Tatuażami i Barwnikami (European Society of Tattoo and Pigment Research) założone w 2013 roku z inicjatywy ośrodka w Kopenhadze z prof. Serupem jako przewodniczącym stowarzyszenia. Cele organizacji obejmują: badania nad tatuażami, projekty badawcze dotyczące celowej pigmentacji skóry, opracowanie wytycznych, edukacja różnych środowisk zawodowych: medycznych, tatuażystów, artystek PMU (permanent make-up, makijaż permanentny), gromadzenie i popularyzację opinii ekspertów zajmujących się różnymi zagadnieniami dotyczącymi celowej pigmentacji skóry, takimi jak produkcja tuszy, ich bezpieczeństwo, dostarczanie niezależnych porad eksperckich.
Spotkanie miało, tradycyjnie, interdyscyplinarny charakter i zgromadziło profesjonalistów różnych dziedzin – badaczy, chemików, toksykologów, przedstawicieli przemysłu produkcji barwników i urządzeń służących do tatuażu, artystów tatuażu i PMU, kosmetologów, lekarzy, a także osoby odpowiedzialne za ustawodawstwo branży tatuatorskiej. Formuła kongresu była wyjątkowa. Obecność przedstawicieli różnych zawodów, wymiana doświadczeń i poglądów, dyskusja na temat prawnych zagadnień dotyczących pigmentacji skóry służyły podniesieniu jakości usług branży tatuatorskiej i bezpieczeństwu procedur celowej pigmentacji skóry.
Rosnący rynek usług tatuowania skóry i stale zwiększający się popyt na te usługi powoduje, że liczba powikłań wzrasta. Kraje, takie jak Dania, Holandia, Finlandia i Francja, są liderami w ustawodawstwie dotyczącym tatuaży. W tych państwach utworzono pierwsze centra (kliniki) leczenia powikłań tatuaży. Pierwsza powstała w Kopenhadze pod kierownictwem prof. Serupa i ma pod opieką największą liczbę pacjentów z powikłaniami po celowej pigmentacji skóry. Również w Stanach Zjednoczonych powołano tego typu ośrodki w Nowym Jorku i Chicago. Gdański ośrodek został wymieniony i doceniony przez Organizatorów Kongresu jako prężnie rozwijające się pierwsze w środkowo-wschodniej części Europy centrum leczenia powikłań po tatuażach i ośrodek prowadzący kampanie edukacyjne w mediach społecznościowych...


Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.