facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
5/2022
vol. 109
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
Wspomnienie

Wspomnienie Prof. dr hab. n. med. Adam Nowak (1930–2022)

Romuald Maleszka

Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2022, 109, 396
Data publikacji online: 2023/03/16
Plik artykułu:
- Wspomnienie.pdf  [0.09 MB]
Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
 
9 października 2022 roku zmarł w wieku prawie 92 lat emerytowany kierownik szczecińskiej Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych prof. dr hab. n. med. Adam Nowak. Profesor Adam Nowak urodził się 3 grudnia 1930 roku we Lwowie, ale całe swoje dorosłe życie związał najpierw z Wrocławiem, a następnie ze Szczecinem. We Wrocławiu w 1953 roku ukończył studia medyczne na tamtejszej Akademii Medycznej, uzyskując dyplom lekarza. We Wrocławiu otrzymał kolejno w 1964 roku stopień naukowy doktora nauk medycznych, w 1965 roku specjalizację II stopnia z dermatologii i wenerologii oraz w 1975 roku stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, natomiast tytuł profesora nauk medycznych w 1992 roku, pracując już w Akademii Medycznej w Szczecinie.
Profesor Nowak objął kierownictwo szczecińskiej Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych w 1977 roku i kierował nią do 2001 roku. W tym czasie pracownicy Kliniki opublikowali olbrzymią liczbę prac naukowych, 1 osoba uzyskała stopień doktora habilitowanego, 11 osób stopień doktora nauk medycznych, a cała rzesza młodych lekarzy specjalizację II stopnia z dermatologii i wenerologii. Profesor Nowak stworzył na terenie Kliniki nowoczesną pracownię fototerapii. Dzięki Jego staraniom powstały w strukturach Katedry Chorób Skórnych i Wenerycznych unikalna w Polsce Pracownia Farmakoterapii Dermatologicznej, a także w obrębie Kliniki 10-łóżkowy odcinek dermatologii dziecięcej oraz blok operacyjny dermatochirurgii. We wrześniu 1979 roku Profesor był organizatorem XXI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, który odbywał się w salach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W zjeździe tym uczestniczyło ponad 800 osób, w tym prawie 100 gości z zagranicy, co niewątpliwie przyczyniło się następnie do nawiązania owocnej współpracy szczecińskiej Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych z wieloma czołowymi klinikami europejskimi. Należy także wspomnieć, że w lutym 1989 roku odbyła się również w Zamku Książąt Pomorskich z dużym udziałem gości zagranicznych dwudniowa II Konferencja Onkologiczna Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku prof. Nowak zorganizował trzy międzynarodowe konferencje pod nazwą „Postępy w dermatologii i alergologii klinicznej” oraz coroczne 3-dniowe ogólnopolskie kursy doskonalące dla dermatologów pod nazwą „Postępy w lecznictwie dermatologicznym”. W 1996 roku Profesor był organizatorem odbywającego się w Szczecinie I, a w 1999 roku II Sympozjum Farmakoterapii Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Profesor Nowak był wieloletnim członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, przewodniczącym Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii. Ponadto był też inicjatorem powstania i pierwszym przewodniczącym Sekcji Farmakologii Klinicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Żegnając swojego poprzednika na stanowisku kierownika Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych prof. Adama Nowaka, wybitnego polskiego dermatologa i nauczyciela olbrzymiej rzeszy zachodniopomorskich dermatologów, pragnę w imieniu własnym oraz szerokiego grona przyjaciół i uczniów Profesora złożyć hołd znakomitemu polskiemu naukowcowi i nauczycielowi akademickiemu oraz wspaniałemu, oddanemu chorym lekarzowi, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
prof. dr hab. n. med. Romuald Maleszka
1.
Copyright: © 2023 Polish Dermatological Association. This is an Open Access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0) License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.