Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Związek między ekspozycją na makrolidy w ciąży a występowaniem wad wrodzonych

Udostępnij:
Makrolidy należą do jednych z najczęściej przepisywanych antybiotyków podczas ciąży w w krajach Zachodu. Na łamach British Medical Journal ukazały się w wyniki badania kohortowego z Wielkiej Brytanii które oceniło związki pomiędzy zastosowaniem makrolidów w ciąży na występowanie wad wrodzonych, mózgowego porażenia dziecięcego, padaczki, ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu.
W badaniu wykorzystano dane pochodzące z the UK Clinical Practice Research Data Link. Przeanalizowane dane ponad 104 tys. dzieci urodzonych w okresie od 1990-2016, których matki miały przepisane co najmniej jeden z makrolidów w monoterapii lub jedną z penicylin w monoterapii od 4 tygodnia ciąży do rozwiązania. Grupę kontrolną stanowiły 82 tys. dzieci, których matki miał przepisane makrolidy lub penicyliny przed poczęciem dziecka. Ponadto, drugą grupę kontrolną stanowiło ponad 53 tys. dzieci, które w czasie życia wewnątrzmacicznego były narażone na penicyliny lub makrolidy.

Makrolidy przepisywane podczas pierwszego trymestru ciąży były niezależnie związane ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych (RR = 1,55; 95% CI: 1,19-2,03), a szczególnie wad układu sercowo-naczyniowego (RR = 1,62; 95% CI: 1,05-2,51) w porównaniu z ekspozycją na penicyliny. Ponadto przepisywanie makrolidów w trakcie dowolnego trymetru ciąży było związane ze zwiększonym ryzykiem urodzenia się dziecka z zewnętrznych narządów płciowych. Nie zaobserwowano istotnego związku między stosowaniem makrolidów a zaburzeniami rozwoju neurologicznego.

Podsumowując, ekspozycja w czasie rozwoju wewnątrzmacicznego na makrolidy ma związek występowaniem wad wrodzonych u dzieci. Oznacza to że ta grupa antybiotyków powinna być stosowana z dużą ostrożnością oraz powinno się je w miarę możliwości zastępować alternatywnymi grupami leków w szczególności penicylinami, które mają lepszy profil bezpieczeństwa.

Badanie „Associations between macrolide antibiotics prescribing during pregnancy and adverse child outcomes in the UK: population based cohort study ” jest dostępne na stronie BMJ w trybie open-access.

CI – confidence interval (pl. przedział ufności), RR – relative risk (pl. ryzyko względne)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.