123RF

Jakość snu może być większym predyktorem zaostrzeń POChP niż palenie

Udostępnij:
Tagi: POChP, sen
Słaba jakość snu może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zagrażających życiu zaostrzeń u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Sleep”.
Naukowcy obserwowali 1647 pacjentów, którzy zostali włączeni do projektu SPIROMICS. To wieloośrodkowe badanie z udziałem obecnych lub byłych palaczy z potwierdzoną POChP.

Zaostrzenia POChP w ciągu 3-letniego okresu obserwacji porównano ze zgłaszaną jakością snu. Naukowcy wykorzystali Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), kombinację siedmiu miar snu, w tym czasu snu i częstotliwości zaburzeń.

Osoby, które same zgłosiły złą jakość snu, miały o 25–95 proc. wyższe ryzyko zaostrzeń POChP w porównaniu z tymi, które zgłosiły dobrą jakość snu. Odkrycia naukowców wskazują, że jakość snu może być większym predyktorem zaostrzeń niż historia palenia u pacjenta.

– Wśród tych, którzy już mają POChP, wiedza o tym, jak śpią w nocy, powie mi znacznie więcej o ryzyku zaostrzenia niż wiedza, czy palili przez 40 w porównaniu z 60 latami. Wyniki te są bardzo zaskakujące, nie spodziewałem się takich rezultatów, biorąc udział w tym badaniu. Palenie jest tak centralnym procesem dla POChP, że przewidywałbym, że będzie to ważniejszy predyktor w przypadku zaostrzeń – powiedział główny autor badania Aaron Baugh, MD, praktykujący pulmonolog i pracownik kliniczny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, w komunikacie prasowym National Institutes of Health na temat badania.

Wyniki badań miały zastosowanie do wszystkich badanych ras i grup etnicznych, jednak mogą być szczególnie istotne dla czarnych Amerykanów, wskazał Baugh, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że czarni Amerykanie mają gorszą jakość snu niż inne rasy i grupy etniczne. Przy gorszym śnie związanym z gorszymi wynikami POChP, obecne badanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego Afroamerykanie jako grupa mają tendencję do gorszego radzenia sobie, gdy mają POChP, w porównaniu z innymi grupami rasowymi i etnicznymi – sugerują naukowcy.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.