Na zdjęciu od lewej: dr n. med. Iwona Damps-Konstańska i dr n. o zdr. Ewa Bandurska.

Model leczenia POChP gdańskiego UCK z międzynarodową nagrodą

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, GUMed
Tagi: POChP, GUMed, UCK
Projekt „Pomorski model zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną POChP” UCK w Gdańsku zwyciężył w międzynarodowym konkursie VBHC PRIZE Dragon's Grant & Endorsement.
W tym roku po raz pierwszy Instytut INNOWO i Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej PKMP zorganizowały polską edycję konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement”. Konkurs skierowany jest do instytucji działających w ochronie zdrowia, które wdrażają praktyczne rozwiązania z obszaru organizacji systemu, oparte na jakośći tzw. Value Based Healthcare. Dzięki tej inicjatywie polskie projekty mogły zaprezentować się na arenie międzynarodowej i konkurować z najlepszymi inicjatywami z tego obszaru z Europy. Laureatami polskiej edycji zostali Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku i Dolnośląskie Centrum Onkologii.

„Pomorski model zintegrowanej opieki dla chorych na zaawansowaną POChP" zwyciężył w europejskiej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu Value Based Healthcare Dragon’s Grant & Endorsement, którego finał odbył się w Holandii. Wydarzenie miało formułę zbliżoną do programu telewizyjnego, w którym przedsiębiorcy w zaledwie kilka minut musieli wzbudzić zainteresowanie potencjalnych inwestorów swoim pomysłem. W czasie konkursu przedstawicielki UCK i GUMed: dr n. med. Iwona Damps-Konstańska i dr n. o zdr. Ewa Bandurska prezentowały 2-minutowy pitch, najpierw podczas etapu The Lounge: Learn from the community, w którego trakcie eksperci z całego świata doradzali uczestnikom konkursu, w jaki sposób mogą rozwinąć swój projekt, a następnie podczas półfinału i finału.

Program został wprowadzony w latach 2010-2012, w celu zmniejszenia liczby zaostrzeń i kosztów opieki oraz poprawy jakości życia chorych na zaawansowaną POChP. Projekt prowadzony jest przez Klinikę Alergologii i Pneumonologii UCK, szpitala klinicznego GUMed z udziałem Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych oraz we współpracy z Centrum Rozwoju Kompetencji, Zintegrowanej Opieki i e-Zdrowia, szczególnie w zakresie prowadzenia analiz efektywności ekonomicznej.

Celem konkursu „Wartość w medycynie Dragon's Grant & Endorsement” jest budowanie świadomości koncepcji systemu ochrony zdrowia opartego na wartościach i innowacyjnych rozwiązaniach mających na celu zwiększenie efektywności systemu. Projekty wyróżnione prestiżową nagrodą Value Based Healthcare Prize i muszą spełnić następujące warunki:
1. Zapewniają pacjentowi najwyższą jakość.
2. Koncentrują się na pacjentach i ich spersonalizowanym procesie leczenia, według najnowszych wytycznych medycznych.
3. Są opłacalne.
4. Wprowadzają innowacje w szerokim znaczeniu tego słowa; tj. organizacyjne, medyczne i / lub diagnostyczne.
5. Mogą być wdrożone w całym cyklu opieki.

– Przyznanie pierwszej nagrody zespołowi z Gdańska pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Jassem jest dla nas ogromnym zaszczytem. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i jesteśmy dumni, że dzięki naszej inicjatywie mogły zostać uhonorowane wieloletnie wysiłki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Mam nadzieję, ze nasza ścisła współpraca z prof. Fredem van Eenennaam’em i VBHC Centre Europe przełoży się w przyszłości na znaczącą poprawę jakości – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.

Agnieszka Sznyk, prezes INNOWO, uzasadnia, że kluczowe w ochronie zdrowia są działania mające na celu poprawę jakości opieki nad pacjentem, ponieważ to system ma działać na korzyść pacjenta, a nie odwrotnie. – System musimy być pacjentocentryczny. Dlatego PKMP i Instytut INNOWO nawiązały współpracę z Decision Institute i VBHC Center Europe, aby promować rozwiązania, które mają stawiać pacjenta w centrum i oferować mu jak najwyższą jakość leczenia. Dzięki Value Based Healthcare Dragons Grant and Endorsement możemy promować i docenić najciekawszego i najlepsze rozwiązania poprawiające jakość systemu ochrony zdrowia w Polsce – dodaje dr Agnieszka Sznyk.

Organizatorami przedsięwzięcia w Polsce są Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Centrum Ochrony Zdrowia przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Decision Institute /VBHC Center Europe. Honorowymi partnerami są Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Collegium Medicum Uniwersytety Jagiellońskiego, Gdański Uniwersytet Medyczny, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Collegium Civitas.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.