123RF

Nowe technologie pomagają chorym z POChP w rehabilitacji oddechowej

Udostępnij:
Aplikacje na smartfony coraz częściej pomagają w procesie leczenia – dowody na poparcie tej tezy ukazały się na łamach prestiżowego czasopisma „Thorax”. M.in. wspomagają rehabilitację oddechową.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Objawy mogą być ciężkie i uniemożliwiać pacjentom i ich rodzinom prowadzenie normalnego życia. Z powodu duszności poziom codziennej aktywności fizycznej jest zwykle niższy niż u zdrowych osób, ponadto często występują choroby współistniejące, takie jak zespoły lękowe, depresja, osteoporoza i choroby układu krążenia, które dodatkowo wpływają na ogólne samopoczucie i jakość życia.

Jednym z elementów zwiększających komfort życia jest rehabilitacja oddechowa – wiąże się ona jednak z wysiłkiem, koniecznością bycia zdyscyplinowanym, co sprawia, że nie wszyscy pacjenci są w stanie wdrożyć ćwiczenia jako stały element swojego życia. Z pomocą przychodzą aplikacje na smartfony.

60 pacjentów z POChP w stopniu od II do IV, którzy wcześniej zostali poddani rehabilitacji oddechowej, zostało zakwalifikowanych do 6-miesięcznego korzystania z aplikacji Kaia COPD (zawierającej instruktaż i grafik ćwiczeń) lub grupy kontrolnej. Pierwszorzędowym wynikiem była zmierzona liczba kroków w ciągu doby; drugorzędowe stanowiły test CAT, kwestionariusz CRQ oraz 1-minutowy test sit-to-stand (STST; jest sposobem oceny siły i wytrzymałości nóg danej osoby poprzez wielokrotne wstawanie z pozycji siedzącej w określonym czasie).

Okazało się, że mediana kroków od wartości wyjściowej po 6 miesiącach różniła się znacząco na korzyść grupy korzystającej z aplikacji. Wynik CAT także był istotnie lepszy w grupie badawczej, podobnie jak komponenty duszności i zmęczenia w kwestionariuszu CRQ. Wynik w teście STST po 6 miesiącach nie różnił się istotnie między grupami, podobnie jak czas trwania i jakość snu.

Kompleksowy program ćwiczeń wykorzystujący aplikację pomagał w utrzymywaniu aktywności fizycznej oraz prowadził do złagodzenia objawów u pacjentów z POChP – wskazuje to na ogromny potencjał tego prostego i powszechnie dostępnego narzędzia do poprawiania jakości życia licznych chorych na POChP.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.