Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Pogorszenie tolerancji wysiłku i duszność to POChP czy niewydolność krążenia? ►

Źródło: X Ogólnopolski Kongres Starzenia. Pacjent 65+ w Codziennej Praktyce Lekarskiej
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.08.2022
 
 
Jak różnicować objawy charakterystyczne zarówno dla POChP, jak i schorzeń kardiologicznych? Jakie postępowanie przyjąć, kiedy są to choroby współistniejące? – na te pytania w debacie eksperckiej odpowiedzieli pulmonolog prof. Piotr Kuna i kardiolog prof. Piotr Rozentryt.
Duszność to główny objaw przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i jeden z trzech najczęstszych symptomów niewydolności krążenia. – Bywa też maską choroby niedokrwiennej serca – zauważa prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Ekspert przyznaje, że trudno zróżnicować te dwa stany, a do tego należy brać pod uwagę również ich współistnienie. Prawidłowa diagnoza jest jednak kluczowa dla efektów leczenia.

Eksperci podczas debaty omówili, jak postawić trafną diagnozę, jak leczyć te choroby, a także jakie postępowanie przyjąć w przypadku ich współistnienia.

– Badania pokazują, że zgodne z zaleceniami towarzystw naukowych leczenie POChP wiąże się z mniejszym o 41 proc. ryzykiem zgonu z powodu niewydolności krążenia – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, pulmonolog, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.