Prof. Adam Antczak: Zaostrzenie POChP to tak samo ciężkie gatunkowo zjawisko jak udar mózgu ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Arleta Czarnik
|
– Można powiedzieć, że POChP to swoista choroba zapalna naczyń, w związku z czym dotyczy właściwie wszystkich tkanek i narządów – zauważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej UM w Łodzi. Ekspert analizuje możliwości terapeutyczne tej choroby, które pozwalają zapobiegać zaostrzeniom.
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) rozpoznaje się u osób po 40. roku życia, ale dotyczy ona głównie osób po 65. roku życia, ponieważ do jej rozwinięcia konieczne jest odpowiednio długie eksponowanie układu oddechowego na uszkadzające czynniki, przede wszystkim dym papierosowy. Prof. Adam Antczak podkreśla, że choć POChP jest kwalifikowana jako choroba dróg oddechowych, to stanowi ogólnoustrojowy proces zapalny, który może objąć wszystkie struktury wewnątrz klatki piersiowej, w tym serce.

Największym problemem u chorych na POChP są zaostrzenia, które stanowią główną przyczynę hospitalizacji. POChP jest przyczyną 1 proc. wszystkich hospitalizacji na świecie. W Polsce 11 proc. pacjentów przyjętych do szpitala z powodu zaostrzenia POChP umiera w trakcie takiej hospitalizacji. Zaostrzenia powodują utratę wentylacji, wybitnie obniżają jakość życia, nasilają proces zapalny i zwiększają umieralność. W ciągu 4 lat po zaostrzeniu umiera 40 proc. pacjentów.

– Zaostrzenie POChP to tak samo ciężkie gatunkowo zjawisko jak udar mózgu – mówi prof. Adam Antczak, zwracając uwagę na zależność między POChP a chorobami sercowo-naczyniowymi. POChP (podobnie jak COVID-19) wiąże się z uszkodzeniem naczyń, przyspieszoną miażdżycą i częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych. Osoby z POChP mają zwiększone ryzyko zgonu po zawale serca. Współwystępowanie chorób sercowo-naczyniowych u pacjenta z POChP zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia płuc, szczególnie u osób po 65. roku życia.

Ekspert omawia główne grupy leków stosowanych w POChP, wskazania do ich przyjmowania i działania niepożądane w kontekście wieku starszego (wpływ na układ krążenia, stan kości, powikłania okulistyczne, urologiczne, ryzyko zapalenia płuc). Podkreśla znaczenie fizykoterapii i rehabilitacji oddechowej i ich skuteczność w zwiększaniu wydolności fizycznej. Wymienia przyczyny zgonów chorych na POChP. Przytacza też najnowsze badania dotyczące zaburzeń funkcjonalnych u chorych na POChP, z których wynika, że przebieg POChP u kobiet jest cięższy, a choroba silniej wpływa u nich na dysfunkcje społeczno-poznawcze.Wykład został zaprezentowany podczas Ogólnopolskiego Kongresu Starzenia. Pacjent 65+ w Codziennej Praktyce Lekarskiej zorganizowanego przez Wydawnictwo Termedia.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.