123RF

Projekt ustawy o zakazie sprzedaży jednorazowych e-papierosów gotowy

Udostępnij:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniła, że ma przygotowany projekt ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych e-papierosów. – Mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do osiemnastego roku życia – oceniła.

Zdążyć do wakacji
W lutym szefowa resortu zdrowia zapowiedziała wprowadzenie ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. O to, kiedy taki zakaz zacznie obowiązywać minister Leszczyna była pytana 31 maja podczas konferencji prasowej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

– Mam nadzieję, że do wakacji uda się zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia. Mam projekt ustawy gotowy i w przyszłym tygodniu będę rozmawiała o tym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jestem po konsultacjach, analizach z ekspertami, przede wszystkim z lekarzami. Jestem przekonana, że zdążymy z ustawą, która zabezpieczy dzieciaki – powiedziała minister, dodając, że resort przygotował dwa projekty ustaw.

– Jeden musiałby podlegać notyfikacji Unii Europejsiej, jest bardziej skomplikowany. Drugi, dotyczący dzieci i młodzieży do 18. roku życia, mam nadzieję uda się wprowadzić bardzo szybko i będę o to prosiła pana premiera – zapewniła.

Co z podgrzewaczami tytoniu?
Czy ustawa dotyczy zarówno e-papierosów jak i podgrzewaczy tytoniu? Minister Leszczyna zwróciła uwagę na europejską dyrektywę tytoniową.

– Reguluje to wszystko, co zawiera nikotynę. Dzieci i młodzież nie mogą kupować takich e-papierosów, obojętne czy jednorazowych czy nie, w których jest nikotyna. Natomiast zależy mi najbardziej na tym, żeby nie mogły kupować także tych elektronicznych papierosów, które nie zawierają nikotyny – więc są dla nich dostępne – ale zgodnie z tym, co mówią właściwie wszyscy eksperci, są po prostu szkodliwe – zaznaczyła.

Szefowa resortu zdrowia powiedziała, że wystosowała pisma do Państwowej Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z prośbą o wsparcie działań jej ministerstwa.

– Bo jeden problem to jest dostępność tych e-papierosów, które są dostępne zgodnie z prawem, ale drugą, równie ważną kwestią jest to, że, niestety, często nie przestrzegamy prawa już obowiązującego w kwestii e-papierosów – zwróciła uwagę.

Dane
Według Światowej Organizacji Zdrowia, co piąty sprzedawany na świecie papieros to jednorazowy e-papieros smakowy. Z raportu Centrum Monitorowania Rynku wynika, że wartość sprzedaży „jednorazówek” w Polsce sięga 2 mld zł. Z kolei z badania CBOS wynika, iż przed 18. rokiem życia, co czwarta osoba deklaruje używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.