Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wpływ temperatury powietrza na zaostrzenie objawów POChP

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.03.2022
 
 
Zgodnie z nowymi odkryciami, wysoka i niska temperatura może wpływać na objawy POChP. Jest to szczególnie ważne ze względu na zmiany klimatyczne. Wyniki badania zostały opublikowane w „European Respiratory Journal Open Research”.
Badanie objęło niewielką próbę 30 osób z POChP. Naukowcy monitorowali uczestników przez 4 oddzielone od siebie czasowo 30-dniowe okresy, aby przyjrzeć się, jak zmieniły się ich objawy choroby. Mierzyli również temperaturę powietrza w tych samych okresach.

Osoby narażone na wyższą temperaturę częściej stwierdzały pogorszenie funkcji oddechowych. Objawy te obejmowały duszność, świszczący oddech i ucisk w klatce piersiowej. W niższej temperaturze ludzie częściej doświadczali objawów kaszlu i flegmy.

Odkrycia te potwierdzają rosnącą liczbę dowodów sugerujących, że temperatura może odgrywać rolę w wywoływaniu zaostrzenia objawów POChP. Zarówno dla osób z POChP, jak i dla pracowników ochrony zdrowia ważne jest, aby traktować temperaturę jako możliwą przyczynę nasilenia objawów.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.