Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

AZS u dzieci i młodzieży►

Udostępnij:
- Uporczywy świąd, który towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, w grupie młodzieży ma negatywny wpływ na postrzeganie samego siebie, prowadzi także do zaburzeń snu - mówi dr hab. med. Magdalena Trzeciak z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed.
Statystyki mówią bardzo wiele. Przeciętnie w atopowym zapaleniu skóry dochodzi do dziewięciu zaostrzeń w ciągu roku, każde z nich trwa 15 dni, co daje w sumie 135 dni, w czasie których pacjent odczuwa wszystkie problemy związane z chorobą. I jeszcze jedna informacja - wielu dorosłych korzenie choroby odnajduje w dzieciństwie, stąd coraz silniejsze zainteresowanie lekarzy tym etapem rozwoju choroby.

Dla nastolatków jest to szczególnie trudna choroba. - Młodzież z AZS jest bardziej narażona na zaburzenia psychiczne - mówi dr hab. Magdalena Trzeciak. - Mam na myśli i zachowania samobójcze, na ryzyko rozwoju depresji i zaburzeń lękowych w późniejszym życiu. Dr Trzeciak dodaje, że AZS przekłada się na codzienność - oznacza mniej przyjaciół, większą izolację. A zatem u dzieci i młodzieży, poza aspektami fizjologicznymi, trzeba zwrócić uwagę na problemy psychiczne.

Dr hab. Magdalena Trzeciak zauważa, że edukacja pacjenta przekłada się na sukces terapeutyczny. Podkreśla, że zalecenia dotyczące leczenia zasadniczo nie różnią się od tych dla dorosłych. Warto jednak poznać odrębności.

Jakie? O tym ekspert mówi w dalszej części wykładu.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, szerszego omówienia diagnostyki i terapii. Wykład został wygłoszony w trakcie tegorocznego Kongresu Top Medical Trends 2021 (organizator: wydawnictwo Termedia):

 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.