Specjalizacje, Kategorie, Działy

AZS u dziecka a u dorosłego – nowe odkrycia

Udostępnij:
Badacze – profesorowie dermatologii i immunologii – po raz pierwszy zidentyfikowali fenotypy skóry z dziecięcą egzemą lub atopowym zapaleniem skóry AZS tym samym otwierając drzwi personalizowanej terapii. Praca została opublikowana w Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Naukowcy zbadali pobrane biopsje zmienionej chorobowo i niezmienionej chorobowo skóry 19 dzieci poniżej 5. roku życia z atopowym zapaleniem skóry i porównali je do grupy kontrolnej oraz dodatkowo do biopsji dorosłych. Odkryli, że skóra niezmieniona chorobowo z wczesną egzemą jest jednak wysoce nieprawidłowa ze znaczną aktywacją immunologiczną symulującą skórę zmienioną chorobowo u dorosłych z wieloletnim aktywnym schorzeniem. To, zdaniem badaczy może sugerować potrzebę wczesnej interwencji immunologicznej, nie tylko samego leczenia egzemy, ale także zapobiegania chorobom alergicznym.

Badanie również uwypukliło różnice między fenotypami dorosłych a dzieci. Dziecięce atopowe zapalenie skóry jest związane z podwyższoną aktywnością limfocytów, w tym limfocytu T2, co jest także podobne w przypadku dorosłych z AZS. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych, profil egzemy dziecięcej charakteryzuje się silnym wzrostem Th17 T komórek limfocytowych, które są znamiennie podwyższone w łuszczycy, chorobie skutecznie leczonej anty interleukiną IL 17 i IL 23. Zdaniem badaczy leczenie dzieci z egzemą oprócz celu w postaci Th2 limfocytów jak u dorosłych, może potrzebować terapii nakierowanej na inne typy limfocytów T, w szczególności Th17 T.

Badacze dodatkowo odkryli, że u dzieci z egzemą nie ma nieprawidłowości w barierze epidermalnej związanej z białkiem filaggrin. Egzema u dziecka również nie powoduje deficytu w produkcji białek działających przeciw infekcjom, co zostało z kolei opisane w przypadkach tej choroby u dorosłych.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.