Specjalizacje, Kategorie, Działy

Antybiotykoterapia w zapaleniu tkanki podskórnej oraz róży

Udostępnij:
W leczeniu bakteryjnych zakażeń tkanki podskórnej stosuje się wiele schematów antybiotykoterapii, zarówno jeżeli chodzi o rodzaj farmaceutyku, jak i o czas stosowania leczenia.
Przegląd systematyczny z metaanalizą wykonany przez zespół Brindle et al. dostarczył interesujących informacji na ten temat.

W analizie wzięto pod uwagę 43 badania z łączną liczbą 5999 pacjentów, w wieku od pierwszego miesiąca do 96-go roku życia. Analizę przeprowadzono według standardów Cochrane Collaboration. Nie znaleziono statystycznie wyższej korzyści ze stosowania konkretnego antybiotyku, ponadto nie ma również istotnych różnic w wyniku leczenia pomiędzy podaniem dożylnym leku, a doustnym.

Kolejną kontrowersją, wynikającą z tej statystyki jest fakt, że leczenie krótkoterminowe (5- dniowe) okazuje się być równie skuteczne, co długoterminowe. Ponadto również stosowanie antybiotyków nakierowanych na metycylinooporne szczepy Staphylococcus aureus, nie znajduje statystycznego uzasadnienia.

Niewątpliwie taki rezultat daje pole do dyskusji nad zasadnością rodzajów terapii stosowanych przez dermatologów. Słabymi punktami statystycznymi tej metaanalizy są: niska jakość danych ( brak konsensusu w określeniu stopnia ciężkości choroby, schematów dawkowania oraz czasu terapii). Temat antybiotykoterapii zakażeń tkanki podskórnej wymaga więc dalszego opracowania.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.