Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czerniak spojówki można przypisać promieniowaniu UV

Udostępnij:
Według badania opublikowanego w Nature Communications, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) może prowadzić do rzadkiego rodzaju raka oka zwanego czerniakiem spojówki.
W badaniu finansowanym przez Cancer Research UK, Wellcome Trust, Europejską Radę ds. Badań Naukowych i Komisję Europejską naukowcy z Cancer Research UK Manchester Institute zbadali skład genetyczny czerniaków spojówek za pomocą sekwencjonowania całego genomu i porównali je z czerniakami skóry.
Wyniki pokazały, że zmiany genetyczne w tkance czerniaka spojówki były podobne do zmian zachodzących w czerniaku skóry przypisywanym promieniowaniu UV. Osoby z czerniakiem spojówki będącym wynikiem promieniowania UV mogą mieć mutacje w genach BRAF i RAS, powszechne u osób z czerniakiem skóry.

Odkrycia te uzupełnia również inne badanie, w którym stwierdzono, że inny typ raka oka, zwany czerniakiem błony naczyniowej oka, jest wywoływany przez promieniowanie UV. Konieczne są dalsze badania w celu oceny, czy osoby z niektórymi typami raka oka mogą odnieść korzyści z zatwierdzonych immunoterapii czerniaka skóry, w tym terapii ukierunkowanych na BRAF.

PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.