Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Guselkumab pomocny w łuszczycy

Udostępnij:
Tagi: Guselkumab
W badaniach klinicznych stwierdzono, że leczenie pacjentów z łuszczycą plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, inhibitorem interleukiny-23, guselkumabem, wiązało się ze znamienną poprawą stanu pacjentów, zmniejszeniem ciężkości schorzenia i poprawą wskaźników wyników zgłaszanych przez pacjentów (PROM).
Dane dotyczące rzeczywistej skuteczności guselkumabu wśród pacjentów z łuszczycą o łagodnym, umiarkowanym i ciężkim nasileniu według skali Investigator's Global Assessment (IGA) są jednak ograniczone.

Międzynarodowy zespół naukowców zajął się zbadaniem działania guselkumabu u osób z łuszczycą o łagodnym, umiarkowanym i ciężkim nasileniu. W tym celu wykorzystano dane pacjentów z rejestru CorEvitas Psoriasis Registry, włączając do badania pacjentów leczących się w okresie od 18 lipca 2017 r. do 10 lipca 2019 r., którzy spełniali następujące kryteria: IGA ≥ 2 (łagodne lub większe nasilenie choroby), rozpoczęto terapię guselkumabem podczas wizyty odnotowanej w rejestrze (indeksie) i u których zarejestrowano wizytę kontrolną po uporczywym leczeniu guselkumabem przez 9 - 12 miesięcy.

Zebrano informacje dotyczące danych demograficznych pacjentów, charakterystyki choroby, historii leczenia, aktywności choroby i PROM. Podczas obserwacji obliczono wskaźniki odpowiedzi na pomiar wyniku i średnie zmiany z wizyty indeksowej. Spośród 130 pacjentów średni wiek wynosił 50,2 lat, 39,2 proc. stanowiły kobiety, a 56,9 proc. miało wskaźnik masy ciała ≥ 30 kg/m2. Średni czas trwania łuszczycy wynosił 17,5 roku, a 79,2 proc. pacjentów otrzymało wcześniej jedną lub więcej terapii biologicznych.

Jak stwierdzono podczas wizyty kontrolnej, średnie wyniki IGA, wskaźnika ciężkości obszaru łuszczycy (PASI) i wskaźnika jakości życia dermatologicznego (DLQI) wynosiły odpowiednio 3,0, 9,9 i 8,0. W okresie obserwacji IGA 0/1 i IGA 0 osiągnęło odpowiednio 64,6 proc. i 36,2 proc. pacjentów. PASI 75, 90 i 100 osiągnęło 61,5 proc., 46,9 proc. i 36,9 proc. pacjentów; 55,4 proc. utrzymało lub osiągnęło DLQI 0/1.

Zaobserwowano średnią poprawę we wszystkich ocenianych wynikach aktywności choroby i PROM. Według badaczy wyraźna dla pacjentów z wyjściowym wynikiem IGA ≥ 2 była poprawa stanu i PROM oraz zmniejszenie ciężkości i aktywności choroby po 9-12 miesiącach ciągłego leczenia guselkumabem. Wskazuje to wyraźnie na pozytywne jego działanie.

Opracował Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.