Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jak pomóc w ciężkim powikłaniu atopowego zapalenia skóry

Udostępnij:
Częstym powikłaniem u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) jest znaczne zmniejszenie wydzielania potu.
Przyczyn tego stanu jest kilka – osłabienie systemu wydzielania potu, spadek funkcjonalności receptora acetylocholiny czy hamowanie procesu pocenia się przez histaminy. Parakeratoza skóry osoby dotkniętej AZS także przyczynia się do tego stanu – poprzez zamknięcie porów, którymi mógłby wydobywać się pot.

Tymczasem zwiększenie poziomu ceramidów w warstwie rogowej naskórka redukuje parakeratozę przez udrożnienie funkcji tej warstwy. Ceramidy i ich pochodne także mogą wpływać na receptory białka klaudyn-3 i acetylocholiny, istotnych w procesie wydzielania potu.

Zespół japońskich naukowców i klinicystów pracujących z pacjentami z atopowym zapaleniem skóry postanowił przetestować w formie badania klinicznego podwójnie ślepego, z randomizacją środek do nawilżania skóry, mający przywrócić funkcję pocenia u chorych z ciężkim AZS.

Nawilżacz ten jako substancje czynne miał pseudoceramidy, czyli ceramidy wytworzone sztucznie (PO3C, 6C i 9C) oraz ekstrakt z eukaliptusa. Środek ten miał zwiększyć poziom ceramidów w naskórku, co pozwoliłoby na przywrócenie funkcji pocenia się.

19 pacjentów ze średniociężkim bądź ciężkim przebiegiem atopowego zapalenia skóry otrzymało dwa typy nawilżacza – pierwszy zawierał tylko substancje nawilżające, drugi zaś – także pseudoceramidy i ekstrakt z eukaliptusa. Nawilżacz nakładano w dole łokciowym obu ramion dwa razy dziennie przez 4 tygodnie. Mierzono na początku kuracji, w tygodniu 2. i 4., zarówno stan skóry, jak i możliwość pocenia się, odpowiedź na stymulację acetylocholiny.

Wyniki pokazały, że o ile oba środki nawilżające poprawiły stan skóry i stopień jej uwodnienia, o tyle tylko środek z pseudoceramidami i ekstraktem z eukaliptusa podniósł działanie bariery skórnej oraz znacząco zwiększył poziom ceramidów w warstwie rogowej naskórka. Przełożyło się to na zdecydowaną poprawę wydzielania potu i skrócenie czasu odpowiedzi na bodźce w postaci pocenia się, co jest indykatorem możliwości pocenia się przez pacjenta.

Obecnie trwają próby na dużej grupie pacjentów, mające potwierdzić efekty opisanego badania o charakterze pilotażowym.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.