Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak wykorzystać wiedzę dermatologów w globalnej pandemii COVID-19

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 06.05.2020
 
 
Podobnie jak wcześniej zgłaszane zmiany skórne związane z zakażeniem COVID-19, przypadki te „stawiają więcej pytań niż udzielają odpowiedzi”, jednak dostępne ograniczone informacje są podstawą do zaangażowania dermatologów.
Na łamach JAMA Dermatology opublikowano dwa przypadki zmian skórnych, które skłoniły do zwrócenia uwagi dermatologów na całym świecie w zakresie charakterystyki i leczenia powikłań skórnych związanych z zakażeniem COVID-19.

„Aby w pełni scharakteryzować manifestacje skórne, dermatolodzy mogą potrzebować bezpośredniej oceny tych pacjentów” zwracają uwagę autorzy.

Profesor Kanade Shinkai, związana z wydziałem dermatologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, zwraca się z prośbą, o zgłaszanie wszystkich przypadków dermatoz związanych z COVID-19 do rejestru utworzonego przez American Academy of Dermatology.

Doktor Kirsten Lo Sicco, z Uniwersytetu w Nowym Jorku, poinformowała, że jej centrum zostało dostosowane do gromadzenia danych dotyczących pacjentów z COVID-19. „W NYU pracujemy obecnie nad standaryzacją pracy laboratoryjnej i histopatologicznej u pacjentów z COVID-19, u których pojawiają się zmiany skórne”. Dodała, że celem tych działań jest „lepsze określenie patofizjologii COVID-19, skojarzeń systemowych, wyników leczenia i potencjalnych terapii” „Przypuszczalnie wiele objawów skórnych obserwowanych w przypadku zakażenia COVID-19 jest powiązanych” - wyjaśniła dr Lo Sicco w wywiadzie. Jednak powikłania skórne związane z infekcją „mogą pokrywać się z innymi etiologiami lub wynikać bezpośrednio z nich”. Przywołując doświadczenia z NYU, dr Lo Sicco opisuje również trudności w odróżnieniu objawów skórnych związanych z COVID-19 od tych spowodowanych bezpośrednio przez leczenie antybiotykami i lekami przeciwwirusowymi.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe