SPECJALIZACJE DERMATOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wyprysku u nastolatków
 
Działy: Aktualności
Długotrwałe karmienie piersią w okresie niemowlęcym może zmniejszyć ryzyko wyprysku u nastolatków, wynika z badań opublikowanych w JAMA Pediatrics.
WHO zaleca od 4 do 6 miesięcy karmienia piersią, aby pomóc w zapobieganiu alergii i związanym z tym chorobom.

W celu sprawdzenia, czy długotrwałe karmienie piersią, może zapobiec astmie, wypryskowi i zaburzeniom czynności płuc w wieku młodzieńczym, naukowcy przeprowadzili randomizowane badanie w 30 białoruskich szpitalach położniczych i powiązanych ośrodkach. Łącznie do badania zostało włączonych 17 046 w okresie od 15 czerwca 1996 r. do 31 grudnia 1997 r.

Badacze zgłosili się do pediatrów, by przeprowadzili spirometrię i ocenić wyprysk skórny. Dodatkowo badacze ocenili, czy uczestnicy mieli jakiekolwiek rozpoznanie przez siebie astmy, a także objawy świszczącego oddechu i wyprysku w przeszłości.

Spośród dzieci należących do grupy interwencyjnej (n = 7,064), 0,3% miało wyprysk w okolicy oka, szyi, łokci, kolan i kostek w czasie obserwacji. W grupie kontrolnej częstość występowania obserwowano u 0,7%. Jeśli chodzi o czynności płuc i rozpoznawanie astmy nie stwierdzono istotnych różnic między grupami kontrolnymi i interwencyjnymi w wieku 16 lat.
 
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe