Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Klostridiopeptydaza daje pozytywne efekty w leczeniu cellulitu

Udostępnij:
Klinicyści amerykańscy użyli klostridiopeptydazy w iniekcjach w dwóch podwójnie ślepych randomizowanych testach klinicznych fazy III z kontrolą, dla sprawdzenia skuteczności i warunków bezpieczeństwa procedury stosowania tego leku w terapii cellulitu.
W powstawaniu celulitu u kobiet istotną rolę odgrywa obecność poprzecznych włóknistych przegród, oddzielających od siebie zraziki tłuszczowe, tworzące się głównie w okolicach bioder, brzucha, wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni ud, okolic stawów kolanowych oraz pośladków.

Przegrody te, z dużą zawartością kolagenu, są prostopadłe do skóry właściwej, co powoduje, że przy powiększaniu zrazików tłuszczowych uwypuklają się one do górnych warstw skóry, dając efekt guzków i tzw. skórki pomarańczy. Naruszenie tych przegród pozwoliłoby na bardziej równomierny rozkład tkanki tłuszczowej i uzyskanie efektu wygładzenia skóry, czyli zmniejszenie cellulitu.

Amerykański zespół klinicystów sprawdził w testach klinicznych działanie na te przegrody klostridiopeptydazy w iniekcjach (CHH-aaes). Jest to kolagenaza otrzymywana z hodowli bakterii Clostridium histolyticum; enzym proteolityczny rozkładający naturalny kolagen. Używana jest zwykle przy oczyszczaniu ran i owrzodzeń z tkanki martwiczej ze względu na możliwości jej trawienia.

Klinicyści amerykańscy użyli klostridiopeptydazy w iniekcjach w dwóch podwójnie ślepych randomizowanych testach klinicznych fazy III z kontrolą, dla sprawdzenia skuteczności i warunków bezpieczeństwa procedury stosowania tego leku w terapii cellulitu.

Testy objęły łącznie 424 kobiety leczone klostridiopeptydazą w iniekcjach i 419, którym podawano placebo. U wszystkich pacjentek stwierdzono cellulit w stopniu ciężkim bądź umiarkowanym na pośladkach, określonym jako stopień 3.–4. według wskaźników Clinician Reported Photonumeric Cellulite Severity Scale oraz Patient Reported Photonumeric Cellulite Severity Scale.

Jako pozytywny wynik leczenia założono uzyskanie poprawy o ≥2 lub ≥1 w stosunku do wartości wyjściowych podanych przez klinicystę i pacjenta w fotonumerycznej skali nasilenia cellulitu. Terapia polegała na wstrzyknięciu w trzech sesjach w dniach 1., 22. i 43. podskórnie dawki 0,84 mg CHH-aaes lub placebo. Wyniki pomierzono w 71. dniu terapii.

W trakcie pomiaru wyników, stwierdzono u kobiet leczonych klostridiopeptydazą w iniekcjach 5,9 razy częściej poprawę o ≥2 w stosunku do kobiet, którym podawano placebo. W przypadku poprawy o ≥1 procent kobiet, którym podawano klostridiopeptydazę w iniekcjach, także był wyższy niż w grupie placebo (39,4 proc. w porównaniu z 14,6 proc.). Analizy wykazały przy tym, że brak było widocznego wpływu kategorii typu skóry według Fitzpatricka i wyjściowego nasilenia cellulitu (niezależnie, czy było umiarkowane, czy ciężkie) na skuteczność CCH-aaes.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi związanymi z podawaniem CCH-aaes były siniaki i ból w miejscu wstrzyknięcia. Jak udowodniły oba testy kliniczne, klostridiopeptydazę w iniekcjach można stosować z pozytywnym skutkiem w leczeniu cellulitu, zwłaszcza umiejscowionego na pośladkach.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.