Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Leczenie ropni mnogich pach

Udostępnij:
Omawiane badanie wskazało na podobną skuteczność tetracykliny lub kombinacji klindamycyny z ryfampicyną w leczeniu ropni mnogich pach.
Tetracykliny lub połączenie klindamycyny z ryfampicyną są uznawane za terapię pierwszego rzutu w leczeniu ropni mnogich pach, jednak dane na temat skuteczności tego leczenia pochodzą z niewielkich badań. Na łamach „Journal of the American Academy of Dermatology” ukazało się europejskie badanie kohortowe dotyczące zastosowania wyżej wymienionego leczenia ropni mnogich pach. Jednym z autorów badania jest profesor Jacek Szepietowski z Wrocławia.

Ogółem poddano leczeniu 283 pacjentów, z czego większości (64 proc.) podawano doustnie tetracyklinę, podczas gdy pozostali (36 proc.) byli leczeni klindamycyną i ryfampicyną. Czas leczenia trwał 12 tygodni. Obie grupy wykazały istotną poprawę w nasileniu ropni mnogich pach ocenioną w punktacji Hidradenitis Suppurativa Score System w porównaniu z momentem rozpoczęcia leczenia. Odsetek uzyskania odpowiedzi klinicznej w grupie leczonej tetracyklinami wyniósł 40 proc., a w grupie leczonej klindamycyną i ryfampicyną 48 proc. (różnica skuteczności między grupami nieistotna statystycznie). Odpowiedź na leczenie nie zależała od cech pacjenta lub ciężkości choroby na początku leczenia.

Omawiane badanie wskazało na podobną skuteczność tetracykliny lub kombinacji klindamycyny z ryfampicyną w leczeniu ropni mnogich pach. Ponadto, wybór leczenia nie musi zależeć od ciężkości choroby. Wadą badania jest jego obserwacyjny charakter bez randomizacji i zaślepienia leczenia.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.