Specjalizacje, Kategorie, Działy

Łuszczyca jest Polakom znana, ale… nie do końca

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Aż 3/4 Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne. Do grupy tych schorzeń najczęściej prawidłowo zaliczano łuszczycę oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dowodzą wyniki badania Homo Homini na temat wiedzy Polaków o chorobach autoimmunologicznych.
Wprawdzie 91 proc. ankietowanych zadeklarowało wiedzę na temat łuszczycy, to 1/4 błędnie uznała ją za zaraźliwą. Widoczne zmiany skórne oraz łuszczenie się skóry na głowie, twarzy czy dłoniach, a więc w miejscach, których zwykle nie zakrywa ubranie, utrudniają chorym funkcjonowanie w społeczeństwie. Respondenci zapytani, do jakich publicznych usług chorzy na łuszczycę mogą mieć utrudniony dostęp, najczęściej wskazywali na: baseny (52,1 proc.), usługi fryzjerskie (52 proc.) i kosmetyczne (50 proc.). A, 28 proc. badanych uznała, że choroba może utrudniać pracę zawodową.
Zewnętrzne objawy choroby oraz funkcjonujący w społeczeństwie mit jej zaraźliwości powodują, że chorzy czują się często dyskryminowani i osamotnieni. Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że z powodu łuszczycy osoby nią dotknięte mogą odczuwać negatywne emocje jak: wstyd, brak zrozumienia, odrzucenie, strach. Badani okazali dużą empatię względem problemów osób chorych na łuszczycę, wskazując na konieczność wsparcia tej grupy osób. Ankietowani uważają, że osobom chorym na łuszczycę potrzebny jest przede wszystkim lepszy dostęp do możliwości leczenia (49,2 proc.) oraz akceptacja i zrozumienie ze strony społeczeństwa (38,6 proc.).
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.