Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Łuszczycowe zapalenie stawów – jakie leki a co najważniejsze, dla kogo

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 31.03.2021
 
 
Apremilast stosowany w monoterapii może być skutecznym rozwiązaniem w terapii łuszczycowego zapalenia stawów.
Dr Alexis R. Ogdie, MD, reumatolog i epidemiolog z University of Pennsylvania w Filadelfii Ogdie przedstawiła analizę wyników badań 150 pacjentów z amerykańskiego obserwacyjnego rejestru CORRONA, którzy rozpoczęli monoterapię w przypadku ŁZS i byli obserwowani przez 6 miesięcy. Jej analiza danych dotyczących apremilastu była jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy, związanych z łuszczycowym zapaleniem stawów (PsA).

34 osoby rozpoczęły leczenie apremilastem, 15 metotreksatem, a 101 lekiem biologicznym.
U 24% pacjentów otrzymujących apremilast, 13% metotreksat i 21% przyjmujących lek biologiczny udokumentowano liczbę tkliwych stawów 0-1 po 6 miesiącach. Generalnie uznano, że biorąc pod uwagę wszystkich pacjentów, najbardziej skuteczny jest metotrekasat. Jednak specjaliści zauważyli, że analiza CORRONA skupia się na pacjentach z ŁZS – zajęciem więcej niż jednego stawu. Prawie wszystkie badania koncentrują się na osobach z chorobą wielostawową. A co z tymi, którzy mają mniejsze obciążenie, a choroba dotyczy jednego stawu?

Konkluzja: Nie można wszystkich analiz opierać tylko w oparciu o chorobę wielostawową, bo wtedy możemy pominąć co najmniej połowę pacjentów z ŁZS. A oni potrzebują terapii, ale dopasowanej do siebie, nie zawsze najsilniejszej. Zdaniem specjalistów kolejne badania powinny wykazać, kiedy należy zastosować konkretny preparat, np. apremilast, który stosowany w monoterapii może być skutecznym rozwiązaniem w terapii łuszczycowego zapalenia stawów.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe