Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Naczyniaki niemowlęce najlepiej leczyć propranololem przed osiągnięciem 10. tygodnia życia

Udostępnij:
Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia naczyniaka krwionośnego noworodkowo-niemowlęcego (IH) jest bardzo ważne dla powodzenia leczenia.
Wśród stosowanych leków od dawna wyróżnia się propranolol. Brak jednak do tej pory było badań określających próg leczenia i optymalną dawkę terapeutyczną. Zespół francuski postanowił zbadać ten problem i określić, jakie czynniki przyczyniają do powodzenia terapii przy użyciu propranololu.

Na podstawie danych z kluczowego badania klinicznego II–III fazy doustnego propranololu w IH wykorzystano wykresy uogólnionego modelu addytywnego (GAM) z uogólnionymi modelami liniowymi (GLM). Następnie włączono algorytm odkrywania reguł, aby zidentyfikować podgrupy prezentujące wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia określonego wyniku, czyli sukcesu terapii.

Jako sukces rozumiano całkowite lub prawie całkowite ustąpienie naczyniaka krwionośnego po 6 miesiącach leczenia.

Jak się okazało, u małych pacjentów, którym podawano doustną dawkę propranololu w dawce 3 mg/kg m.c./dobę przed ukończeniem 10. tygodnia życia, procent wyleczeń całkowitych był największy.

Oznacza to, według badaczy, że niemowlęta z rozpoznanym naczyniakiem krwionośnym trzeba jak najszybciej kierować do specjalistycznego leczenia i rozpoczynać terapię.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.