Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowa terapia w leczeniu męskiego łysienia androgenowego

Udostępnij:
Ponad 90 proc. mężczyzn doświadcza w ciągu swojego życia epizodów męskiego łysienia androgenowego, u niektórych przechodzi ono w postać ciężką, prowadząc do całkowitego wyłysienia.
Zarówno Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), jak i zalecenia europejskie są w leczeniu tego schorzenia zgodne: miejscowo stosowany jest minoxidil, organiczny związek chemiczny, pochodna dihydralazyny, niegdyś używany w leczeniu nadciśnienia, obecnie o stwierdzonym działaniu stymulującym mieszki włosowe. Poza tym zalecane są: doustnie finasteryd 1 mg i dodatkowe terapie świetlne, coraz częściej naświetlania punktowe.

Ten system leczenia może jednak się zmienić. Zespół badawczy pracujący pod kierownictwem dr. med. Adityi K. Gupty dokonał analizy zastosowania w terapii dutasterydu. Ten organiczny związek chemiczny z grupy steroidów jest porównywalny z finasterydem, ale cechuje się większą redukcją 5α-dihydrotestosteronu we krwi. Podobnie jak finasteryd dopuszczony był przez FDA do leczenia przerostu prostaty.

Grupa Gupty porównała ze sobą wyniki 23 prac dotyczących stosowania dutasterydu, finasterydu oraz minoxidilu. Poddawani terapii kombinowanej pacjenci byli w wieku od 22,8 do 41,8 roku. Pierwszym celem terapii było osiągnięcie znaczącej poprawy w ilości włosów w ciągu 24 tygodni. Jak stwierdzono, największe efekty osiągano, podając pacjentom 0,5 mg dziennie dutasterydu. Nieco gorszy efekt przynosiło zastosowanie 1 mg finasterydu dziennie, różnica wynosiła 7,1 włosa na cm2. Także podawany doustnie minoxidil w dawce 0,25 mg dziennie wykazał gorsze działanie (różnica 23,7 włosa na cm2), zaś w dawce 5 mg dziennie również nie zbliżył się do wyników terapeutycznych dutasterydu (różnica 15 włosów na cm2).

Niewielka różnica zaznaczyła się przy podawaniu miejscowo 2-proc. minoxidilu (8,5 włosa na cm2 w stosunku do dutasterydu). Drugim celem terapii był największy przyrost włosów końcowych w ciągu 24 tygodni – tu najlepsze wyniki osiągnięto, stosując minoxidil doustnie w dawce 5 mg dziennie. Dutasteryd w dawce 0,25 mg dziennie nie wykazał takich efektów terapeutycznych, podobnie jak podawany miejscowo 2-proc. i 5-proc. minoxidil. Zdecydowanie mniej efektywny był doustnie podawany finasteryd w dawce 1 mg dziennie.

W horyzoncie długoterminowym terapii wynoszącym 48 tygodni, największy przyrost włosa na cm kw. wykazano po podawaniu 5 mg/dziennie finasterydu, zdecydowanie gorszy był podawany miejscowo 2-proc. minoxidil.

W przypadku końcówek włosów w 48. tygodniu kuracji największy przyrost obserwowano przy zastosowaniu doustnie finasterydu 1 mg dziennie, który był zdecydowanie bardziej efektywny niż stosowany miejscowo 2-proc. i 5-proc. minoxidil.

Opierając się na danych zebranych w trakcie metaanalizy, grupa Gupty stworzyła zestaw terapeutyków, które można zastosować przy łysieniu androgenowym męskim, pogrupowanych według siły działania:
– 0,5 mg dziennie doustnie dutasteryd,
– 5 mg dziennie doustnie finasteryd,
– 5 mg dziennie doustnie minoxidil,
– 1 mg dziennie finasteryd,
– 5-proc. miejscowo minoxidil,
– 2-proc. miejscowo minoxidil,
– 0,25 mg dziennie doustnie minoxidil.

Klinicystki zajmujące się androgenowym łysieniem męskim – dr med. Kathie P. Huang z Brigham and Women's Hospital oraz dr med. Maryanne M. Senna z Massachusetts General Hospital – stwierdziły w komentarzu do badań, że ich wnioski z praktyki leczenia tego schorzenia są podobne, z wyjątkiem podawania 2-proc. miejscowo minoxidilu, zasadniczo nieużywanego u mężczyzn i zasadniczo podawania dawek od 1,25 mg do 5 mg minoxidilu doustnie, zamiast używania go miejscowo.

Jednak, jak potwierdziła zarówno grupa Gupty, jak i dr Huang i dr Senna, leczenie androgenowego łysienia męskiego nie jest wolne od powikłań. Dla przykładu, 1 mg finasterydu podawanego doustnie może wywołać zaburzenia erekcji, zmniejszenie objętości ejakulatu, ginekomastię, bóle jąder, w skrajnych przypadkach impotencję i depresję. Obecnie trwają badania nad ewentualnymi niepożądanymi skutkami terapii androgenowego łysienia męskiego dutasterydem.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.