Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowe badania kliniczne leczenia egzemy

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 26.07.2022
 
 
Leczenie egzemy skóry nie zawsze daje efekty, dlatego prowadzone są wciąż badania nad nowymi terapiami. Kolejne rozpoczynają się w kilku miastach w Polsce.
Egzema skóry dotyka od 10 do nawet 20 proc. populacji we wszystkich krajach europejskich. Do tej pory zatwierdzono różne leki, które pomagają pacjentom kontrolować i łagodzić jej objawy. „Niestety część oferowanych leków i terapii na rynku nie przynosi pożądanych skutków. Dlatego badania kliniczne mogą służyć jako kolejny etap ku znalezieniu odpowiedniego leczenia egzemy” – przekonuje sieć Ośrodków Badań Klinicznych Pratia w informacji przekazanej PAP.

Pratia na zlecenie różnych firm farmaceutycznych prowadzi badania kliniczne w Bułgarii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech i Polsce. Najnowsze badania dotyczące leczenia egzemy mają być realizowane w Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach i Krakowie.

Jak wyjaśnia lek. dermatolog Kamila Płaczek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, egzema to choroba o podłożu zapalnym. Najczęściej objawia się pod postacią rumieniowych, swędzących zmian zapalnych zlokalizowanych na skórze dłoni. Początkowo zmiany mają postać pęcherzyków, nadżerek, a w późniejszej fazie może dochodzić do obrzęku skóry oraz zliszajowacenia. Wyprysk kontaktowy powstaje po kontakcie z alergenem, może to być np. biżuteria (nikiel), kosmetyki, a także bardzo powszechnie stosowane w dzisiejszych czasach z uwagi na pandemię COVID-19 środki dezynfekujące, które poprzez podrażnienie i wysuszenie skóry upośledzają znacząco jej warstwę ochronną.

– Egzema to grupa alergicznych lub niealergicznych chorób skóry, które mają podłoże zapalne, do najczęściej występujących rodzajów można zaliczyć wyprysk i atopowe zapalenie skóry. Egzema jest chorobą przewlekłą, ale nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób kontakt z osobą chorą na wyprysk nie jest obarczony ryzykiem – zaznacza specjalistka.

Objawem egzemy lub inaczej atopowego zapalenia skóry (AZS) najczęściej są zaczerwienienia, opuchnięte plamy na skórze, grudki, plamy z białymi lub żółtawymi łuskami czy strupami, pęcherzyki, a nawet sączące się ranki, które z czasem zmieniają się w suchą i pogrubiałą skórę. Choroba ta nie jest zaraźliwa i nie zagraża życiu, powoduje jednak dyskomfort i kłopoty z codziennym funkcjonowaniem.

Przyczyny i mechanizmy powstania atopowego zapalenia skóry nie zostały wyjaśnione. Uważa się, że pojawienie się tej choroby to wynik interakcji między genami odpowiedzialnymi za wrodzoną podatność, środowiskiem osobniczym, czynnikami zakaźnymi, zaburzeniami funkcjonowania bariery skórnej i odpowiedzią immunologiczną (układu odpornościowego).
Często wśród przyczyn wymienia się również zaburzenia układu hormonalnego, reakcje alergiczne na czynniki wywołujące infekcje grzybicze i bakteryjne, alergię na chemię gospodarczą i alergię pokarmową, stosowanie niektórych leków, roztocza kurzu domowego lub alergeny zwierzęce, nadwrażliwość na niektóre metale (głównie nikiel), a nawet stres i zimno.

Egzemę można leczyć. Stosowane są różne leki, które pomagają pacjentom kontrolować i łagodzić objawy egzemy. Terapia standardowa obejmuje takie grupy leków, jak leki przeciwhistaminowe, kremy do stosowania miejscowego z kortykosteroidami, emolienty, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze oraz terapia światłem UV.

Nie wszystkim pacjentom to pomaga, przynajmniej nie w dłuższym okresie. Nowe badania kliniczne bezpłatnie oferowane są osobom dorosłym po 18. roku życia, ze zdiagnozowaną egzemą dłoni i udokumentowanym niepowodzeniem w leczeniu glikokortykosteroidami (podawanymi miejscowo lub gdy są przeciwwskazania do ich stosowania).

Choroba musi utrzymywać się co najmniej 3 miesiące lub powracać przynajmniej dwa razy w ciągu roku. – Każdy pacjent biorący udział w badaniach klinicznych ma zagwarantowany dostęp do lekarzy specjalistów dermatologów bez kolejek oraz możliwość wykonania testów alergicznych płatkowych – zapewnia Pratia.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.