Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowotwory skóry wyłączone z szybkiej ścieżki onkologicznej – stanowisko prof. Joanny Maj – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii

Udostępnij:
Prof. Joanna Maj udostępniła swoją korespondencję z resortem zdrowia w sprawie pakietu kolejkowego. Ministerstwo wykluczyło nowotwory skóry z szybkiej ścieżki onkologicznej
Na początku grudnia 2014 r. prof. Maj zadała szereg pytań ministrowi zdrowia oraz prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia. Oto odpowiedzi.

Pytanie (zadawane już od września):
Dlaczego w pakiecie onkologicznym nie umieszczono nowotworów skory, poza czerniakiem. Argument, że są to powoli rozwijające się nowotwory, nie przekonuje, ponieważ pacjenci zgłaszają się zwykle w końcowym stadium, w fazie owrzodzenia bądź zmiany naciekającej, niszczącej okoliczne tkanki. Prof. Maj przypomina, że wśród nowotworów skory są co prawda rzadkie, ale bardzo złośliwe np. rak Merkela. Wspomina także o raku kolczystokomórkowym, który co prawda nie często, ale może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, a więc pacjent wymaga poszerzonej , szybkiej diagnostyki.

Odpowiedź Pana ministra Neumana:
Nieczerniakowe nowotwory złośliwe skory, tj. rak podstawnokomórkowy (BCC), czy rak kolczystokomórkowy (SCC) ze względu na powolny wzrost zmian nowotworowych, nieznaczną złośliwość i dużą łatwość leczenia rzadko powodują zagrożenie życia, w związku z tym nie zostały włączone do pakietu onkologicznego. Ich leczenie będzie realizowane na dotychczasowych zasadach. Ponadto wyłączenie pacjentów z pierwotnymi chłoniakami skóry (tj. ziarniniak grzybiasty, zespół Sezary’ego) z puli ogólnej pacjentów oczekujących w kolejkach i przeniesienie ich do pakietu onkologicznego, będzie skutkowało zmniejszeniem liczby pacjentów oczekujących na świadczenia w ramach kontraktu.

Pytanie do Prezesa NFZ:
Czy podpisanie umowy dotyczącej udzielanych świadczeń dermatologicznych jest związane z obowiązkową realizacją pakietu onkologicznego?

Odpowiedź dyrektora Leszka Szalaka ( NFZ):
Podpisanie umowy na realizację świadczeń w rodzaju: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, nie jest powiązane z obowiązkowym wydzieleniem zakresu skojarzonego dla pacjentów onkologicznych. Świadczeniodawca, który realizuje ten zakres musi spełniać dodatkowe warunki, które nie są wymagane obligatoryjnie przy realizacji świadczeń rozliczanych poza pakietem onkologicznym.

Pytanie do Prezesa NFZ:
Czy” brak gotowości „do realizacji pakietu onkologicznego (leczenie czerniaka) przełoży się na obniżenie w porównaniu do poprzednio zawartej umowy z NFZ, wielkości kontraktu?

Odpowiedź z NFZ:
Wysokość zawieranych kontraktów z NFZ jest przedmiotem negocjacji pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego. Zasada ta ma zastosowanie także w odniesieniu do aneksowania na kolejne lata umów obowiązujących.

Pytanie:
Czy zawsze potrzebne będą skierowania do dermatologów?

Odpowiedź ministra Sławomira Neumana:
Zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy (przyp. Konsultanta: z dn.22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych Dz.U.,poz.1138) na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się świadczeniobiorców kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy. A zatem, skoro osoby te nie są umieszczane na liście oczekujących, to także wobec nich nie mają zastosowania przepisy, dotyczące obowiązku dostarczenia…skierowania….w sytuacji gdy osoba jest już objęta leczeniem specjalistycznym w poradni dermatologicznej tj. rozpoczęła leczenie przed wejściem w życie wskazanego przepisu, a leczenie to jest kontynuowane, to nie jest wymagane skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz specjalista może wymagać nowego skierowania jedynie w przypadku, gdy nie jest to kontynuacja leczenia.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.