Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Osocze bogatopłytkowe skuteczne w terapii przebarwień okołooczodołowych

Źródło: El-Tahlawi SM, Fawzy MM, El-Madawy Z, Magdy S , Aboraia NM Platelet rich plasma versus Carboxytherapy in the treatment of Periorbital dark circles: A split-face study J Cosmet Dermatol. 2022 May 6. doi: 10.1111/jocd.15051
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.05.2022
 
 
Zespół naukowców i klinicystów egipskich zbadał skuteczność najczęściej stosowanych terapii w tym schorzeniu: karboksyterapii i osocza bogatopłytkowego (PRP).
Przebarwienia okołooczodołowe to często spotykane schorzenie w praktyce dermatologicznej. Powodują je różne czynniki, zarówno endogenne i egzogenne, jak i m.in. uwarunkowania genetyczne, pigmentacja pozapalna, wtórne przebarwienia przy alergicznym i atopowym zapaleniu skóry, obrzęk okołooczodołowy różnego pochodzenia czy zacienienie z powodu zwiotczenia skóry spowodowanego starzeniem się. Przebarwienia te mogą mieć także przyczyny zewnętrzne, jak np. zbyt małą ilość snu, palenie tytoniu, alkoholizm czy zbyt dużą ekspozycję na słońce.

Zespół naukowców i klinicystów egipskich zbadał skuteczność najczęściej stosowanych terapii w tym schorzeniu: karboksyterapii i osocza bogatopłytkowego (PRP). Karboksyterapia jest zabiegiem polegającym na mikronakłuciach okolic okołooczodołowych i wstrzyknięciu w każde z nich CO2. Technika ta jest stosunkowo nowa, wprowadzona na rynek mniej więcej dekadę temu. Osocze bogatopłytkowe stosuje się także poprzez wstrzyknięcia w okolice okołooczodołowe. Może ono służyć jako źródło różnych czynników wzrostu, które zmniejszają pigmentację.

Zespół egipski porównał skuteczność kliniczną PRP i karboksyterapii w leczeniu przebarwień okołooczodołowych. Dokonano również oceny histopatologicznej obu terapii.

W tym celu u 23 ochotników, których większość stanowiły kobiety, dokonano podziału twarzy na stronę lewą i prawą. Po prawej stronie zastosowano osocze bogatopłytkowe, po lewej karboksyterapię. Zabiegi objęły cztery sesje, po jednej na tydzień. Kontrole efektów przeprowadzono trzy miesiące po ostatniej sesji poprzez ocenę kliniczną i histopatologiczną, pobierając mikropróbki.

Jak stwierdzono, przy zastosowaniu osocza bogatopłytkowego odpowiedź jest zdecydowanie lepsza, mniejsze skutki uboczne i szybsze gojenie pozabiegowe. Zmniejszenie procentowej powierzchni przebarwień po wstrzyknięciu PRP oceniono zarówno klinicznie, jak i histopatologicznie na 46,6 proc., podczas kiedy karboksyterapia wygenerowała 14,3-proc. poprawę. Wyniki wykazały, że zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu przebarwień okołooczodołowych jest lepiej tolerowane i skuteczniejsze niż karboksyterapia. Naukowcy stwierdzili, że technika ta powinna być rozważana jako pierwszy wybór przy ustalaniu terapii przebarwień okołooczodołowych.

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.