Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pacjent z Gdańskiej Kliniki Dermatologicznej na okładce amerykańskiego magazynu CUTIS

Udostępnij:
Po raz pierwszy w 70 letniej historii Gdańskiej Kliniki Dermatologicznej zdjęcie hospitalizowanego w Gdańsku pacjenta trafiło na okładkę kwietniowego wydania czasopisma CUTIS. Stało się to możliwe dzięki artykułowi ‘Cutaneous Manifestations of Injectable Drug Use: Hidden Secrets’, który zainteresował amerykańską redakcję magazynu
W artykule przedstawiono przypadek pacjenta hospitalizowanego w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z powodu nawracających ropni skórnych zlokalizowanych w obrębie kończyn dolnych. Przy przyjęciu zmianom skórnym towarzyszyła gorączka, potliwość i osłabienie. Chory zgłaszał też znaczną utratę masy ciała w krótkim czasie (około 15 kilogramów w ciągu 2 miesięcy). Podczas pobytu w Klinice demonstrował nadmierną senność występującą na przemian z bezsennością oraz niepokój ruchowy. W diagnostyce różnicowej uwzględniono: piodermię zgorzelinową na podłożu wirusowego zapalenia wątroby typu C, skórne manifestacje w przebiegu infekcji wirusem HIV, zapalenie naczyń, infekcyjne zapalenie wsierdzia, zespół serotoninowy.

Zmiany skórne spowodowane były podskórnymi iniekcjami z mieszaniny leków: tramadolu, opipramolu i klonazepamu. W trakcie hospitalizacji zastosowano leczenie z użyciem miejscowo działających i podawanych doustnie antybiotyków, chirurgiczne nacięcie i drenaż ropni, uzyskując poprawę stanu miejscowego. Chorego skierowano na leczenie detoksykacyjne w specjalistycznym ośrodku.

Ropnie są najczęstszą skórną manifestacją u osób nadużywających narkotyki. Zmiany te pojawiają się głównie wtedy, gdy osoby uzależnione od narkotyków nie są w stanie wstrzykiwać ich dożylnie z powodu licznych zrostów powstających w naczyniach. Niesie to za sobą konieczność podawania ich podskórnie (zjawisko znane jako skin-popping) lub domięśniowo (muscle-popping). Do głównych czynników ryzyka sprzyjających powstawaniu ropni należą: podskórny dostęp, wstrzykiwanie mieszaniny kokainy i heroiny, używanie niesterylnych igieł oraz brak dezynfekcji skóry przed podażą narkotyków.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.