Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Preparat skuteczny w terapii łuszczycy plackowatej

Udostępnij:
Naukowcy i klincyści kanadyjscy opracowali lotion do miejscowej terapii łuszczycy plackowatej, w stanach o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.
Składa się on z 0,01-procentowego propionianu halobetazolu i 0,04- procentowego tazarotenu (określenie skrócone HP/TAZ). Propionian halobetazolu, znany również jako propionian ulobetazolu, jest syntetycznym glikokortykoidowym kortykosteroidem i estrem kortykosteroidowym.

Tazaroten z kolei to acetylenowa pochodna retinoidów. Substancja ta w procesie deestryfikacji ulega przemianie z formy nieaktywnej w aktywny kwas karboksylowy tazarotenu.

Zespół kanadyjski przeprowadził badania kliniczne fazy III z udziałem pacjentów z łuszczycą plackowatą o nasileniu od postaci łagodnej do umiarkowanej (wynik IGA w ocenie początkowej [ang. Investigator Global Assessment] 3/4 i wskaźnik zmian powierzchni ciała [BSA] 3-12 proc.

Badaniami objęto 109 osób z łuszczycą głównie umiarkowaną plackowatą zdefiniowaną jako ≤7 proc. BSA (gdyż 5-10 proc. BSA definiuje umiarkowaną postać łuszczycy). Wykluczono pacjentów z zajęciem twarzy, okolic wyprzeniowych lub narządów płciowych.

Zakwalifikowani pacjenci rozpoczęli terapię HP/TAZ jako monoterapię lub jako wspomagającą terapię systemową (ST) przez ≥ 3 miesiące. Wyniki leczenia zbadano po 8 tygodniach.

U pacjentów leczonych lotionem HP/TAZ (w porównaniu z grupą kontrolną) u 9,9 proc. wszystkich pacjentów, której podawano nośnik, stwierdzono znaczną poprawę stanu do 8 tygodnia terapii (wynik IGA czysty/prawie czysty [0/1] z poprawą ≥2 stopni w stosunku do wartości wyjściowej).

HP/TAZ był również bardziej skuteczny niż nośnik w zmniejszaniu obszaru zajętego według wskaźnika BSA (średnia redukcja: 37,6 proc. w porównaniu z 3,1 proc.). Większość pacjentów (95/109; 87,2 proc.) utrzymała stałą dawkę terapii systemowej lub lotionu HP/TAZ i ukończyła 8 tygodni leczenia. 43 z 95 (45,3 proc.) pacjentów osiągnęło poprawę stanu.

Liczbowo wyższy odsetek pacjentów otrzymujących HP/TAZ w monoterapii niż HP/TAZ+ST osiągnął poprawę stanu (33/58 [56,9 proc.] do 10/37 [27,0 proc.]). IGA 0/1 zostało osiągnięte przez 63/95 (66,3 proc.) całej populacji leczonej.

Bezwzględne wyniki w skali Psoriasis Area and Severity Index zostały obniżone o 2,4 ± 1,6 (ogółem), 2,5 ± 1,7 (w monoterapii HP/TAZ) i 2,1 ± 1,3 ( terapii złożonej HP/TAZ+ST), podczas gdy wskaźnik średniej powierzchni zajętej - BSA zmniejszyła się o 47,8 proc., i odpowiednio 56,7 proc. i 36,5 proc. w monoterapii i terapii złożonej. W przypadku pacjentów z zajęciem skóry głowy (19/109 [17,4 proc.]) —miejscem najtrudniejszym do leczenia — łącznie 13/17 (76,5 proc.), w monoterapii 10/15 (66,7 proc.) i terapii złożonej 2/2 (100 proc.), udało się uzyskać poprawę stanu. Podczas gdy wskaźnik średniej powierzchni zajętej - BSA spadał we wszystkich leczonych grupach.

Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi występującymi do 8. tygodnia były podrażnienie (32,1 proc.), rumień (17,4 proc.) i pieczenie (14,7 proc.). Nie było przypadków atrofii (rzadko w warunkach klinicznych) ani hipopigmentacji.

Dwóch pacjentów otrzymujących HP/TAZ+ST doświadczyło pogorszenia w punktacji IGA (1 przypadek pogorszenia o 1 i 2 stopnie); pacjent z pogorszeniem 2-stopniowym następnie przerwał leczenie. Ogólnie pacjenci wyrażali umiarkowaną satysfakcję z leczenia HP/TAZ (średnia ocena: 6,6/10).

Ogółem zespół badawczy ocenił skuteczność lotionu zarówno w terapii kombinowanej, jak i monoterapii jako "satysfakcjonującą i bezpieczną", choć zastrzegł, że duże badania kohortowe dla całkowitego określenia jako bezpieczeństwa są "konieczne".

Opracowanie: Marek Meissner
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.