Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Magdalena Czarnecka-Operacz o konstrukcji sesji dermatologicznej ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Ekspertka przypomina, że dermatowenerologia jest szczególnie interdyscyplinarna, bo obejmuje 250 jednostek chorobowych, z których dla lekarza rodzinnego, ważnych w jego praktyce, jest 120. I ich diagnostykę oraz terapię powinien prowadzić.
Po pierwsze – trudny temat pokrzywki. – Pokrzywki dzielimy na ostre i przewlekłe i właśnie ta przewlekła, choć nie jest zagrażająca życiu, stanowi największy problem diagnostyczny i leczniczy. W czasie spotkań edukacyjnych brakuje często m.in. różnicowania pokrzywki z osutkami pokrzywkopochodnymi. Mam nadzieję, że ten aspekt wybrzmi w czasie sesji dermatologicznej Top Medical Trends, ponieważ błędy są problemem w diagnostyce pokrzywki – podkreśliła prof. Magdalena Czarnecka-Operacz, przypominając, że aktualnie podstawową bronią w terapii są nowoczesne leki przeciwhistaminowe.

Co roku uaktualniane są wytyczne. – Wiemy, że wysokie dawki leków przeciwhistaminowych czterokrotnie przekraczające dawki wyjściowe są punktem, od którego zaczynamy leczenie pokrzywki przewlekłej spontanicznej – zaznaczyła.

Kolejny trudny temat to manifestacje skórne, polekowe. Trudny, ponieważ nie jest łatwo dobrać metody diagnostyczne. Nie są one tak jasno sprecyzowane jak w innych chorobach alergicznych.

I kolejny problem – najbardziej interdyscyplinarny temat, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba wielonarządowa, stwarzająca m.in. problemy kardiologiczne czy stawowe. Szczególnym wątkiem jest tutaj wprowadzanie dramatycznych diet eliminacyjnych.

Prof. Magdalena Czarnecka-Operacz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przewodniczy sesji „Dermatologia, alergologia”, która rozpocznie się pierwszego dnia kongresu Top Medical Trends 2023, 24 marca o godz. 9.00.

W kolejności przedstawione zostaną wykłady:
– „Atopowe zapalenie skóry – trudne pytania, nie zawsze łatwe odpowiedzi”, które omówi prof. Magdalena Czarnecka-Operacz,
– „Skórne manifestacje nadwrażliwości na leki”, autorstwa dr hab. med. prof. uczelni Doroty Jenerowicz,
– „Start sezonu pylenia – alergik w gabinecie lekarza POZ”, który przedstawi dr n. med. Dorota Arcimowicz.

Zapraszamy do obejrzenia całości wypowiedzi.PROGRAM KONGRESU
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.