Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przeciwciała przeciwjądrowe w twardzinie układowej wiążą się z większym ryzykiem chorób nowotworowych
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.11.2018
 
 
Twardzina układowa (systemic sclerosis – SSc) jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym, która charakteryzuje się stwardnieniem skóry i zwłóknieniem narządów wewnętrznych oraz upośledzeniem mikrokrążenia. U pacjentów z SSc stwierdza się zwiększone ryzyko występowania nowotworów.
Głównym wyznacznikiem dysregulacji immunologicznej jest obecność przeciwciał przeciwjądrowych (antinuclear antibodies – ANA), które wykrywa się u 90–95% pacjentów z SSc. Badania ANA są przydatne w badaniach przesiewowych, diagnostyce i obserwacji pacjentów z SSc. Stwierdzono ponadto, że określone przeciwciała przeciwjądrowe wykrywane w surowicy pacjentów z SSc mogą wskazywać na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu. Należą do nich przeciwciała przeciw polimerazie III RNA (RNAP), topoizomerazie I (anty-TOPO/anty-Scl-70), białkom kinetochorowym (przeciwciała antycentromerowe – ACA), antygenom jąderkowym (anty-PM/Scl) i białkom uczestniczącym w naprawie DNA (anty-Ku).Stwierdzono również, że ANA występują nie tylko w chorobach autoimmunologicznych, lecz także w surowicy pacjentów z różnymi rodzajami nowotworów. Może to sugerować potencjalny związek nowotworów z indukowaniem autoimmunizacji.

Celem pracy jest podsumowanie aktualnych danych dotyczących zależności między przeciwciałami przeciwjądrowymi w SSc i chorobami nowotworowymi.
www.termedia.pl/Przeciwciala-przeciwjadrowe-w-twardzinie-ukladowej-zwiazane-ze-zwiekszonym-ryzykiem-wystapienia-chorob-nowotworowych,56,34022,1,0.html
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe