Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Reakcje paradoksalne u pacjentów z łuszczycą

Źródło: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.21716
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.11.2022
 
 
Paradoksy towarzyszą nam w każdej dziedzinie życia i obejmuje to także - niestety - medycynę, gdzie jedną z najczęstszych manifestacji jest paradoksalna reakcja na leki.
Niestety, nawet tak zaawansowane leki jak biologiczne nie są wolne od tego efektu, co pokazuje najnowsza publikacja z prestiżowego British Dermatology.

Dermatologia jest dziedziną czerpiącą garściami z terapii opartych na wymienionych lekach. Większość opublikowanych badań dotyczących reakcji paradoksalnych dotyczy łuszczycy u pacjentów otrzymujących leki anty-TNF alfa. Niewiele jest danych dotyczących innych leków biologicznych; na powyższe zapotrzebowanie jak zwykle odpowiada nauka.

Wieloośrodkowy zespół francuskich badaczy przeprowadził retrospektywną analizę danych aż 9303 chorych rozpoczynających leczenie biologicznie (głównie z powodu łuszczycy, a także RZS lub nieswoistych zapaleń jelit), z których u 297 wystąpiła paradoksalna reakcja na leczenie.

Obliczono, że ryzyko wystąpienia reakcji paradoksalnej rośnie niemal dwukrotnie u osób chorych na nieswoiste zapalenie jelit. Istotny statystycznie i znaczny efekt występuje przy współistnieniu co najmniej dwóch chorób autoimmunologicznych - w tym przypadku ryzyko rośnie aż sześciokrotnie. Co ważne z klinicznego punktu widzenia, stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby i/lub kortykosteroidów istotnie zmniejszają częstość reakcji paradoksalnych.

I właśnie ten ostatni fakt podkreślają autorzy - u pacjentów wysokiego ryzyka, w celu uniknięcia bardzo prawdopodobnej reakcji paradoksalnej, należy równolegle stosować DMARD.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.