Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rewolucja w procesie gojenia się ran

Udostępnij:
Naukowcom z Boston Children's Hospital udało się uruchomić proces odtwarzania tkanek oraz przyspieszonego gojenia ran. Ich zdaniem jest to przełom w medycynie regeneracyjnej.
Jak zaznaczają udało się to osiągnąć stosując dość prosty mechanizm. Chodzi o uaktywnienie genu działającego w zarodkowych komórkach macierzystych, który uśpiony jest u dorosłych. Chodzi o gen Lin28a przyspieszający metabolizm w mitochondriach – elektrowniach wewnątrz komórek. Owy gen działa we wszystkich organizmach wielokomórkowych. Szczególnie aktywny jest w komórkach zarodkowych. Właśnie m.in. tego genu użyto do przeprogramowania zwykłych komórek skóry w komórki macierzyste.
Dr George Daley, kierujący zespołem badaczy przyznaje, że wszelkie wysiłki, aby przyspieszyć gojenie, kończyły się rozczarowaniem. – Ale zmiany metabolizmu na poziomie komórkowym dają nową nadzieję – dodaje ekspert.
Badany przez naukowców gen koduje białko, które dokleja się do specyficznego łańcucha RNA. Ten fragment – o nazwie Let-7 – odgrywa bardzo ważną rolę w procesach komórkowego starzenia. Naukowcy sądzili, że szukają właśnie tego. Tymczasem okazało się, że jest jeszcze coś, tj. rola Lin28a w regulacji metabolizmu komórkowego. Uaktywniając ten gen u dorosłych zwierząt laboratoryjnych ich możliwości regeneracyjne były takie same jak u embrionów oraz bardzo młodych osobników.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.