Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Wstępne badania in vitro i in vivo potwierdziły skuteczność leku, nazwanego roboczo NAC-GED

Udostępnij:
Skuteczny, bezpieczny, łatwy do stosowania, czyli nowość w leczeniu trądziku pospolitego.
Trądzik pospolity, mimo że niezagrażający życiu, często bardzo upośledza jego jakość. Istnieje wiele równoważnych sposobów leczenia, jednak idealny byłby skuteczny, miejscowy, znakomicie tolerowany lek – i być może właśnie taki się pojawił.

Wstępne badania in vitro i in vivo potwierdziły skuteczność N-acetylo-GED-0507-34-LEVO (będącego modulatorem PPARγ) w hamowaniu łojotoku oraz stanu zapalnego. Na łamach prestiżowego „British Journal of Dermatology” przedstawiono wyniki przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół badania, które obejmowało 450 pacjentów z Polski, Włoch i Niemiec.

Pacjenci w wieku od 12 do 30 lat oraz z wynikiem 3–4 w skali Investigator Global Assessment (IGA; oznacza to umiarkowaną do ciężkiej postaci choroby) oraz liczbą związanych z trądzikiem zmian zapalnych i niezapalnych w zakresie od 20 do 100 zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1:1 do miejscowego stosowania badanego leku (nazwanego roboczo NAC-GED; w postaci kremu 2-procentowego lub 5-procentowego) lub placebo (nośnik) raz dziennie przez 12 tygodni.

Wykazano, że w grupach badawczych doszło do istotnego statystycznie spadku liczby zmian skórnych – w przypadku 5-procentowego kremu uzyskano około 57-procentowy spadek, a dla 2 -procentowego. niemal 45-procentowy; w przypadku placebo było to 34 proc. Ponadto istotnie większy odsetek pacjentów leczonych 5-procentowym NAC-GED doświadczył remisji mierzonej skalą IGA (45 proc.) w porównaniu z grupą placebo (24 proc.). W przypadku mniej stężonego leku osiągnięto niższy odsetek, dodatkowo nieistotny statystycznie. Liczba zdarzeń niepożądanych była niska (ok. 15-20 proc. we wszystkich grupach), a znaczna większość łagodna – lek okazał się dobrze tolerowany.

Wyniki sugerują, że receptor PPARγ jest obiecującym celem terapeutycznym dla kolejnej generacji leków przeciwtrądzikowych, a sam NAC-GED w postaci 5-procentowej wydaje się być niedaleką przyszłością – oczywiście po dostarczeniu kolejnych dowodów.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.